
Speciaalzaak, foto Peka Kroef
4 kanalen
De binnenlandse consumptie van verse groenten en fruit vertegenwoordigt een omzet van 7,3 miljard euro per jaar. Een derde daarvan wordt afgezet door niet-retail kanalen die bovendien sterk groeien. Het Food Service Instituut Nederland brengt de verschuivingen in de markt in kaart en dat laat zien dat er veel kansen liggen in dat niet-retail kanaal. VEG. heeft de 4 meest relevante kanalen voor de AGF-sector eruit gepikt.
Nummertje trekken
In de eerste plaats zijn dat natuurlijk groenten- en fruitspeciaalzaken, groenten- en fruitkramen op markten en landwinkels. Ze vertegenwoordigen een AGF-omzet van naar schatting 500 miljoen euro. Hoewel het een licht dalend segment is, zijn naar schatting 900 AGF-speciaalzaken verantwoordelijk voor 70% van die omzet. Fruitkramen op de markt, landwinkels en local for local vullen de rest in en daarbij worden landwinkels volgens FSIN gezien als een groeiende markt. Deze specialisten kunnen een springplank zijn voor innovaties. Frans-Peter: "Bij de retail mag je een nummertje trekken bij de category managers, waarmee je moeilijk een relatie opbouwt en het spel heel erg om de inkoop draait. Het is veel makkelijker om een relatie met specialistische bedrijven aan te gaan en daar nieuwe producten en concepten te testen."
Passief
Foodservice is een breder foodkanaal en het aandeel AGF daarbinnen kan niet met

Bij New Retail gaat het om nieuwe winkelvormen. "Dat komt voor uit blurring, het combineren van winkelvormen waardoor nieuwe formules ontstaan. Denk aan de foodmarkten, maaltijdbox-abonnementsvormen maar bijvoorbeeld ook aan bibliotheken, die aan het transformeren zijn tot sociale plaatsen van samenkomst en een aantal zijn al belangrijke foodservice punten geworden. Je kunt er koffie drinken maar ook een maaltijd krijgen."
Geld verdienen


Dutch Cuisine
Het vierde en laatste kanaal waar winst voor de sector ligt, is de catering in bedrijfsrestaurants. VEG. ondersteunt de visie van Rob Baan met zijn streven om van Nederland de gezondste delta van de wereld te maken. In het bedrijfsrestaurant van Koppert Cress worden maaltijden aangeboden conform de principes van Dutch Cuisine, waarin onder andere de verhouding groenten en vlees van 80/20 wordt aangehouden. De medewerkers krijgen er dagelijks een keuzemaaltijd aangeboden, waarin minstens 150 gram groenten is verwerkt (de helft van de dagelijkse behoefte). Als extra stimulans heeft Baan besloten deze maaltijd gratis ter beschikking te stellen. Onderhandelingen met de Belastingdienst liggen in het verschiet om dit ook te laten aansluiten bij de huidige regelgeving.
Over
VEG. is een nieuw 2-daags vakevent van en voor AGF professionals dat inspeelt op de AGF-ontwikkelingen met een duidelijke focus op gespecialiseerde kanalen: groentenspecialist, lokale retailer, foodservice en 'influencers'. Dat zijn de Groente & Fruit helden. De koers van VEG. is 'product leadership'. Het laat zien wat smaak en gezondheid betekenen voor mensen of bijvoorbeeld maatschappelijke kosten. VEG. is een activerend event met een plezierige mix van demonstraties, workshops, mini seminars en stands. Een plek waar creatie, lef en succes gemeenschappelijke delers zijn. VEG. vindt plaats op 20 en 21 juni in Onderzeebootloods op RDM Rotterdam. Zie www.veg-event.nl voor meer informatie.
Voor meer informatie:

info@veg-event.nl
www.veg-event.nl