Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Meer duidelijkheid over mergnecrose

Aan het begin van dit seizoen kwamen we op enkele bedrijven planten tegen die last leken te hebben van mergnecrose. Het is de vraag of deze benaming volledig juist is, maar het gaat in ieder geval om het wegvallen van één of meerdere stengels van de plant.

Aanvankelijk lijkt zo’n plant nog gezond, maar opeens gaat hij wat flauw hangen en vallen er bladeren en knoppen uit de top van de plant. De oorzaak van dit probleem is moeilijk te achterhalen. Wel worden een aantal zaken steeds duidelijker:

  • Paprika is redelijk kruidachtig, zeker als jonge plant. Hoe kruidachtiger de plant, hoe makkelijker je de afwijkende planten kunt vinden. We zien hierbij kleine rasverschillen.

  • Een grote plant is daarom niet altijd een sterkere plant. Het droge stofgehalte van de plant lijkt medebepalend.
  • Actief telen maakt de cellen sterker en dus minder gevoelig. Als er te weinig buisvraag is en er wordt gewerkt met kunstlicht én een scherm, dan is het raadzaam om boven het scherm te luchten.

  • Bij winterse omstandigheden zal activiteit door buisgebruik zorgen voor een lager risico. Onder zachte omstandigheden zorgt schermgebruik juist voor extra gevoeligheid. Dus óf het scherm moet open óf er moet gelucht worden boven het scherm. Denk hierbij vooral aan een vast folie.

  • De omwikkeling van de plantenkarren kan na thuiskomst het best direct verwijderd worden. In het plastic wordt immers een RV ontwikkeld van bijna 100%, terwijl er wel wortelactiviteit is. Dit geeft een verhoogd risico op ‘drukken’. Hoe korter de planten op de plantkarren staan, hoe beter.

  • Op een jonge plant moet niet minder water worden gegeven om het probleem te voorkomen. De plant moet juist gewoon door kunnen groeien.



Planten met deze ‘stengelnecrose’ worden in het verloop van de teelt meestal niet
meer gevonden omdat ze na de start herstellen. Of ze inderdaad allemaal ‘genezen’,
wordt echter pas later duidelijk. Daarom adviseren we om de probleemplanten toch
te vervangen. Gelukkig gaat het bij dit probleem niet om een overdraagbare ziekte,
zodat de gezonde planten niet kunnen worden besmet.

Bron: Seeds & Services, Rijk Zwaan
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer