Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Leo van der Valk:

‘Van Davos RZ komt meer af dan je denkt’

Leo van der Valk focust vooral op kwaliteit en sorteert voor diverse deelmarkten. Omdat de vraag naar fijne soorten stilaan terugliep, is hij langzaam wat grovere rassen gaan telen. Vorig jaar combineerde hij Sapporo RZ met Nagano RZ. Nu staat er voor het eerst Davos RZ.

De teelt van Nagano RZ verliep vorig jaar eigenlijk perfect, maar Van der Valk wilde het ras ook nog wel eens in een hete zomer zien. Daarom teelt hij dit jaar voor de helft Davos. Door mergnecrose startte hij hierbij aanvankelijk met wat slappe takken en planten. “Deze rassen zijn daar helaas wat gevoeliger voor”, vindt Van der Valk. “Ondanks dat dit probleem bij ons bekend was, hadden we toch te weinig inboeters achtergehouden. We hadden 1 procent reserveplanten en konden daardoor wat minder selectief zijn met het vervangen van achterblijvers.”



Snel

Bij Davos was het eerste doel om hem op het derde oksel te laten zetten. “Normaal gesproken is dat de sterkste knop. Maar nu rijpte het eerste zetsel door de koude februari traag af. Daardoor hadden we soms een krimpscheurtje, terwijl het ras daar eigenlijk helemaal niet gevoelig voor is", meldt de teler in Seeds & Services van Rijk Zwaan.

Zoals verwacht toonde Nagano zich de snelste van de twee, maar Davos doet er niet veel voor onder. “In het begin krijgt Davos best wat lengte en body: dan moet je hem generatief sturen. Maar op een gegeven moment slaat hij om naar generatief. Het typische is dat er altijd wat minder aan lijkt te hangen dan Nagano, terwijl er wel meer van afkomt.”

Omdat Van der Valk een 3-stengelsysteem heeft, oogst hij niet heel grof. “Al is 185 gram voor ons doen nog best zwaar. Een voordeel van Davos is ook dat hij vrij dikwandig is. Dat geeft bij het sorteren wat extra flexibiliteit. Verder is het gewas vrij ruim geschakeld en draait het daardoor makkelijk in. Net als Nagano geeft hij weinig topwerk, al is dat bij het aanmaken van extra stengels, wat soms nodig is bij lege touwtjes, juist een nadeeltje.”

Schermen

Als na een bewolkte ochtend de zon er even goed door komt, wil de kop bij Davos wel eens een beetje flauw gaan, maar dat is volgens de teler vooral een voordeel. “Het is beter dan dat hij het vocht onttrekt aan de vruchten; dan zou je risico lopen op neusrot.” Omdat het ras hier niet gevoelig voor is, kan Van der Valk veel schermen: iets wat hij altijd graag doet. Een vast folie past echter minder goed. “Door de vroege start komt dat net niet handig uit: als het koud wordt, hebben wij altijd al een flinke plant staan.” Ook volgend jaar zal de teler weer voor een vroege zaaidatum kiezen en twee verschillende rassen telen. “Als ik dan weer Davos teel, laat ik de eerste vrucht misschien een oksel hoger komen. Verder zal ik onder de kop wat meer gaan toppen: wat daar nog aan zetting komt, geeft alleen maar extra werk en kans op slechte vruchten. En dat is nergens voor nodig, want binnenland geeft Davos normaal gesproken minimaal.”

Bron: Seeds & Services, Rijk Zwaan.
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer