LTO Noord: Budget voor glastuinbouw Gelderland nu nodig
De provincie Gelderland wil de groei van de glastuinbouwbedrijven in de gebieden Huissen-Bemmel en de Bommelerwaard in een aantal kleinere clusters laten plaatsvinden. Daarbuiten is nauwelijks nog groei mogelijk. Kolbach: “Het concentratiebeleid van de provincie is succesvol. Wij hebben met dit beleid ingestemd onder de voorwaarde van een goede verplaatsingsregeling. Die is er gekomen, maar nu wil de provincie er geen geld meer voor vrijmaken, terwijl er juist veel belangstelling voor is. Alleen volgend jaar is er nog één keer geld en daarna is het afgelopen. Dat is niet acceptabel. Er zijn zes tuinders, die de aanvraag kant en klaar bij de provincie hebben ingediend. Die kun je niet afwijzen, omdat er geen geld is. Dat is onbehoorlijk”. Bij de verplaatsingsregeling geldt dat het glas op de oude locatie wordt gesaneerd. Voor deze regeling is veel belangstelling.
LTO Noord wil dat er ook de komende jaren budget is voor de verplaatsingsregeling. Zo’n vijftien tuinders overwegen om hun bedrijf te verplaatsen. “Komt dat geld er niet, dan verdwijnt het draagvlak voor verplaatsing als sneeuw voor de zon. Dat zou buitengewoon jammer zijn. De sector heeft dit nodig om in internationaal opzicht te kunnen blijven concurreren. We moeten blijven innoveren ”, aldus Kolbach. De praktijk heeft bewezen dat verplaatsers voor dynamiek in het gebied zorgen. De zittende tuinders komen dan ook in beweging, waardoor de ontwikkeling en herstructurering van de glastuinbouw wordt versneld. Bovendien wordt het landschap er mooier van, omdat het oude glas wordt opgeruimd.
LTO Noord doet een beroep op Provinciale Staten van Gelderland. De land- en tuinbouworganisatie vertrouwt erop dat de Staten de Gelderse glastuinders niet in de kou laten staan.