Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Polen netto groentenexporteur

Champignonexport Polen sterk gestegen

Polen is een belangrijke producent en exporteur van groente en fruit, maar in de periode 2005 – 2010 is de productie en export niet structureel gestegen. Wel is er meer doorvoerhandel via Polen, met name van fruit. Ook de export van champignons is sterk toegenomen. Tsjechië is duidelijk minder belangrijk als producent maar wel interessant als exportmarkt. De uitvoer van Nederlandse groente en fruit naar zowel Polen als Tsjechië is duidelijk gestegen in de periode 2005 – 2010.

Productie Polen

In de periode 2008 – 2011 schommelde de groenteproductie in Polen tussen 4,25 en 4,8 miljard kilo. De grootste teelten zijn witte kool, peen, ui, bieten, tomaten en bloemkool. De productie van champignons in Polen steeg van 130 miljoen kilo in 2003 naar 250 miljoen kilo in 2010. De belangrijkste fruitteelt in Polen is appel, gevolgd door zacht fruit en aardbei. De afgelopen vier jaar varieerde de Poolse appeloogst van 1,9 tot 2,8 miljard kilo. Polen is een belangrijke producent van zacht fruit, niet alleen voor de versmarkt maar ook voor industriële verwerking.

Polen netto groentenexporteur

Polen exporteert meer groente dan het importeert, maar het exportoverschot daalt wel. De export daalde van 603 miljoen kilo in 2005 naar 583 miljoen kilo in 2010. De invoer steeg in die zelfde periode van 199 miljoen kilo naar 438 miljoen kilo. Het overschot deelde dus van ruim 400 naar minder dan 150 miljoen kilo. De Poolse groente-export bestaat vooral uit champignon, ui, tomaat, verschillende soorten kool en peen. De belangrijkste importgroenten zijn voor een deel dezelfde producten: tomaat, ui, wortelen, paprika, komkommer en kool. De belangrijkste bestemmingen voor de Poolse groente-export zijn Rusland, Oekraïne, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Belangrijke exportmarkten voor Poolse champignons zijn verder nog Frankrijk en Zweden.

Tsjechië netto-importeur

Tsjechië is netto-importeur van zowel groente als fruit. De groente-export is wel gestegen, van 45 miljoen kilo in 2005 naar 77 miljoen kilo in 2010. Maar ook de import is toegenomen, van 365 naar 460 miljoen kg. Zowel bij de import als de export is tomaat de belangrijkste groente. Andere belangrijke importgroenten zijn: komkommer, ui, paprika, wortelen en kool. De groente-import komt vooral uit Nederland, Duitsland, Spanje en Polen.

Bron: Productschap Tuinbouw, www.tuinbouw.nl
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer