Ben Zwinkels en Leo van Meurs
Demo Manager Leo van Meurs kijkt tevreden terug op het eerste jaar van het Trial Center Tomato. “Ondanks alle in- en uitloop zijn we ziektevrij gebleven en hebben we tot het einde van het seizoen veel klanten uit binnen- en buitenland kunnen ontvangen. Tot en met 25 november zelfs, toen er nog bezoek uit China en de VS kwam om de laatste twee trosjes van de plant te bekijken. Gevolg was wel dat we vrij weinig tijd hadden voor de teeltwisseling. In verband met het zachte weer hebben we de plantdatum ook nog een paar dagen naar voren moeten halen.”
Nóg betrouwbaardere resultaten
Inmiddels is de hele kas echter weer schoon, staat er een mooie sterke plant en zijn de eerste hommels al besteld. Met de ervaringen van 2011 in het achterhoofd, zijn er een paar andere keuzes gemaakt. “Waar we vorig jaar geënt getopte planten hadden, hebben we nu 1 op 1 geënt. Daarmee denken we onder meer een mooier, uniformer gewas te krijgen waar we makkelijker in kunnen registeren. Verder hebben we voor elk ras nu 6 telplanten, in plaats van 4 in 2011, en gaan we het gemiddeld vruchtgewicht iets nauwkeuriger berekenen. De verwachting is dan ook dat we nóg betrouwbaardere resultaten kunnen presenteren.”Assortiment uitgebreid
Vergeleken met vorig jaar staan er ongeveer 25 nieuwe rassen in het ‘TCT’. Ook vinden er weer verschillende onderstamproeven plaats. "In alle segmenten is het assortiment doorontwikkeld en de fijne tros- en vleestomaten krijgen voor het eerst een plekje in de tomatendemo", vertelt Ben Zwinkels van Rijk Zwaan. “Met name vanuit Oost-Europa is er veel interesse in dit segment”.Een aantal van de rassen, die vorig jaar nieuw in de demo stonden, hebben dit jaar de stap gemaakt naar grote praktijkteelten. Zo wordt de fijne trostomaat 72-385 RZ nu op 30 tot 35 hectare geteeld en grove trostomaat Endeavour RZ op zo’n 90 hectare. Ook voor losse tomaat 72-388 RZ was vorig jaar veel interesse. “Van dit ras hebben we nu dan ook een hele tralie in de demo geplant, zodat we een extra goed beeld krijgen van zijn kwaliteiten en eigenschappen”, aldus Ben. Ten slotte lijkt ook jointless trostomaat 72-702 RZ veel potentie te hebben. “In het middensegment valt dit ras op door zijn kwaliteit, productie en balans: het is een bijzonder ras dat we goed in de gaten gaan houden!”