Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
subsidieadviseurs Marco Stehouwer en Jeroen de Koning:

Subsidie katalysator voor innovaties in tuinbouw

Zonder technologische innovaties en verduurzaming heeft de tuinbouw in Nederland geen enkele toekomst. Daarvan zijn subsidieadviseurs Marco Stehouwer en Jeroen de Koning overtuigd. "Subsidies kunnen dat proces hoogstens versnellen, want innoveren zit de Nederlandse tuinders al decennialang in het bloed."

"De Nederlandse tuinbouw vervult internationaal gezien een voortrekkersrol. Het kennisniveau is hoog, we hebben contacten over de hele wereld en zijn goed in organiseren en logistieke processen", zegt Stehouwer. Nederland als proeftuin voor de wereldwijde tuinbouwsector. Maar hangt dat hele systeem niet van subsidies aan elkaar? "Subsidies zijn zonder twijfel een belangrijke factor in de tuinbouw, maar zeker niet onmisbaar", vindt Stehouwer. "Innoveren is voor veel ondernemers een tamelijk natuurlijk proces. Soms is een subsidie reden om sneller een bepaalde maatregel door te voeren, soms is de situatie op het bedrijf dusdanig dat er hoe dan ook maatregelen worden getroffen." Stehouwer doelt vooral op energiebesparende maatregelen. Logisch: een hoge gasrekening moet omlaag. "Sommige investeringen zijn erg kostbaar. Dan is een subsidie wel degelijk handig", legt hij uit.

Regels

Succesvol subsidie aanvragen betekent heel precies de regels volgen. "Anders kunt u naar het geld fluiten", vertelt de Koning. De twee subsidieadviseurs zijn goed op de hoogte van alle details. Die kennis stelt hen perfect in staat om bij elke klant te kunnen beoordelen of het zinvol is om van een subsidieregeling te profiteren. "Wij adviseren klanten soms om juist níet gebruik te maken van een subsidie, omdat de baten de kosten van de investering niet overtreffen", aldus De Koning. "Het klinkt natuurlijk leuk, anderhalf miljoen euro subsidie, maar daar staat altijd een eigen investering van minimaal hetzelfde en vaak een veel hoger bedrag tegenover." En soms is het subsidiebedrag zo laag, dat u als ondernemer er door de administratieve last niet veel mee opschiet.

Energie

Van de lijst van ruim twintig subsidieregelingen voor specifiek land- en tuinbouw waarop in 2011 kan worden ingetekend, heeft een vijftal betrekking op duurzame energievoorziening of energiebesparing. "Bekende voorbeelden van energiesubsidies zijn onder andere de Markintroductie Energie-innovaties (MEI), Regeling Energiebesparende voorzieningen (IRE) en de regeling Demonstratieprojecten Energie. Deze subsidies hebben de gesloten kassen, de aardwarmteprojecten en het nieuwe telen op de kaart gezet", vertelt De Koning.

Van 1 februari tot 15 maart konden bedrijven intekenen op de nieuwe MEI-subsidieregeling; in het najaar volgt nog een tweede ronde. Voor elke ronde is acht miljoen euro gereserveerd. "Soms moet u over de muren van uw eigen onderneming heen kijken", zegt Stehouwer. Voor clusters van ondernemingen die gezamenlijk een energieproject opstarten bestaan namelijk ook subsidiemogelijkheden. "Voor een kleinere eenling is niet elke subsidie interessant of haalbaar, in combinatie misschien juist wel. Flynth kan dan fungeren als woordvoerder voor alle partijen."

Duurzaamheid

Een belangrijk argument om de mogelijkheden van een alternatieve en duurzame energiebron te gaan onderzoeken voor uw eigen bedrijf zijn de hoge en fluctuerende energieprijzen. "U bent in feite afhankelijk van iets waar u geen invloed op kunt hebben. Zo heeft de politieke situatie in het Midden-Oosten invloed op de prijs van de olie. Onzekere factoren die je energierekening fors op kunnen drijven."

Een ander veelgehoord argument voor verduurzaming is van maatschappelijke aard. Stehouwer: "Het staat meer en meer bedrijven steeds helderder voor ogen wie hun afnemers eigenlijk zijn. Aan wie lever ik? Dat was vroeger, zeg twintig jaar geleden, alleen een zaak voor de mensen van de veiling. Zij hadden contact met de markt, bepaalden de prijzen en snapten hoe het balletje rolde." Dat is niet meer zo. Veel tuinders zien zich door de toenemende globalisering en sinds een jaar of drie ook door de crisis genoodzaakt om hun bedrijf eens kritisch onder de loep te nemen. “Zij zien in dat het loont om te weten wat de klant precies wil. Maatwerk leveren: zo’n investering betaalt zich al snel terug."

"Sec gesteld: het is een kwestie van zich bewust worden van de kracht van marketing. Dat geldt ook voor duurzaamheid. Niet alleen willen de consumenten dat steeds meer, het is ook de enige manier om u te kunnen onderscheiden van de concurrentie", zegt Stehouwer. Doordat de tuinder zo rechtstreeks spreekt met zijn afnemers, passeert hij in die zin de veiling. Omgekeerd gaat dat trouwens net zo goed op. "Grote retailers zoeken ook contact met de producenten zelf.

Adviesteam

Dat subsidieregelingen een belangrijke factor zijn voor bedrijvig Nederland in het algemeen en in het bijzonder voor de tuinbouw, mag wel blijken uit het feit dat bij Flynth een team van dertien subsidieadviseurs zich dagelijks bezighoudt met alles rond subsidies. Zeven van hen richten zich volledig op de tuinbouwsector. "Flynth is marktleider op dit gebied." De subsidieadviseurs zoeken uit wat de exacte eisen zijn van de subsidieverstrekker, welke bedrijven van welke regelingen kunnen profiteren en welke bedragen er mee gemoeid zijn. De Koning: "Alleen al voor de MEI-regeling hebben de adviseurs van Flynth vanaf 2007 meer dan de helft van alle aanvragen in Nederland verzorgd. Concreet: meer dan zestig subsidieaanvragen, waarmee ruim vijftig miljoen euro subsidie verkregen is."

Bron: Flynth Magazine
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer