WKK meest efficiënt en kostenbesparend
Deze week vinden in Bonn de klimaatsdiscussies plaats en COGEN hoopt met deze uitspraak de discussie over WKK op gang te brengen. ’ Warmtekrachtkoppeling moet een centrale plaats krijgen in het bestrijden van het klimaatsprobleem’ zegt Fiona Riddoch, directeur van COGEN Europe. ‘Het is efficiente manier om electriciteit op te wekken. Een bewezen, betrouwbare en kosteneffectieve technologie die nu al een belangrijke functie vervult in de wereldwijde vraag naar warmte en electriciteit. WKK zou 40% van de electriciteitsproduktie kunnen voorzien. Andere voordelen zijn dat de installaties eenvoudig aan- en uitgezet kunnen worden en dat ze flexibel zijn.’
Als het economisch potentieel van WKK in Europa verdubbeld wordt, stijgt het totale electriciteitsaanbodvan 11% naar 22%., aldus COGEN. Denemarken is een goed voorbeeld; daar wordt 50% van de totale electriciteitsbehoefte opgewekt door warmtekrachtkoppeling. Energie efficientie is daar de belangrijkste pijlervan het energiebeleid.
Volgens COGEN moet warmtekrachtkoppeling onder de subsidieregeling duurzame energie (sde) worden ondergebracht. Het reduceren van CO2-emissie is via WKK is minstens twee keer goedkoper dan met duurzame energie. ‘ In de glastuinbouw zou een sde-regeling welkom zijn’ zegt Rob van der valk, verbonden aan LTO glaskracht. ‘ Daarmee kan worden voorkomen dat huidige wkk-installaties door de komst van goedkopere kolenstromen worden uitgeschakeld. De wkk -centrales van de glastuinbouw leveren dit jaar circa 3000 megawatt. In 2010 zullen 250 tuinders tedamen circa 250 megawatt vermogen plaatsen. Zonder WKK zou de tuinbouw economisch in een diep dal terecht gekomen zijn’ , aldus Van der Valk.
In ander sectoren dan de glastuinbouw zit echter de klad in WKK. Oorzaak is de sterk gestegen gasprijs. Gasgestookte WKK profiteerde voorheen van een lagere aardgasprijs. Ook de wir-premies zijn verdwenen. WKK is het slachtoffer geworden van mislukte liberalisering van de energiemarkt.
Bron: Green Turbine