Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Fertigatie in prei heeft commercieel perspectief

Het rendement in de preiteelt in Nederland staat de laatste jaren onder druk onder andere door de aanscherping van de mestwetgeving en beperkingen in toelatingen van gewasbeschermingsmiddelen in de laatste jaren. Preitelers zijn op zoek naar nieuwe methoden om de teelt rendabeler en milieuvriendelijker te maken. Fertigatie, het toedienen van kunstmest met water als transportmiddel, wordt gezien als een mogelijke oplossing om milieuvriendelijker te telen. De kosten en extra benodigde arbeid maken de fertigatie helaas nog niet rendabel.



In de omgeving van Nantes, in het westen van Frankrijk, wordt fertigatie sinds 10 jaar succesvol in de praktijk toegepast op ongeveer 10-15% van het areaal. Dit was reden voor een bezoek aan deze regio om te kijken waarom en hoe fertigatie hier succesvol toegepast wordt. Fertigatie wordt er vooral toegepast in de zomerteelt, planten vanaf februari tot en met april geplant en oogsten van mei tot augustus. In de teelten geplant in februari en maart worden ook kleine tunneltjes gebruikt. De Franse telers zien de volgende voordelen van fertigatie:
  • vervroeging van de oogst met 7 tot 10 dagen, waardoor een betere prijs is te halen vroeg in het seizoen
  • verhoging van de opbrengst met ongeveer 10%
  • grotere uniformiteit van het product
  • lagere ziektedruk door een droger gewas en een stabielere groei.
Nadeel van het systeem zijn de kosten van de fertigatie en de arbeid die nodig is om het aan te leggen en het systeem te controleren op goed functioneren. De deelnemers aan de excursie zijn enthousiast om fertigatie ook in Nederland voor de zomerteelten te gaan gebruiken. Voor de vroegste zomerteelt wordt het meeste rendement verwacht. Voor de herfst- en winterteelten is het rendement lager. Als de prei uit deze teelten in de afzet geen meerwaarde oplevert ten opzichte van de traditionele teelt, lijkt fertigatie in deze teelten vooralsnog niet rendabel.

Voor meer informatie:
Janjo den Haan
Wageningen UR
www.syscope.nl
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer