"Bijensterfte door nieuw toegelaten insecticiden"
Van der Sluijs verwijst naar onderzoek van de Universiteit van Versailles naar de oorzaken van bijensterfte dat hij als gasthoogleraar begeleidde. Daarin is de schadelijkheid voor bijen van de nieuwe generatie insecticiden aangetoond. In Nederland is de sterfte van hele bijenvolken in zes jaar verdubbeld. In Zuid China is de bijenstand zover ingestort dat fruittelers noodgedwongen met de hand moeten bestuiven, aldus Tennekens. Nederland kan zich dat niet veroorloven. Bijenvolken moeten met prioriteit beschermd worden tegen de omstreden middelen. Een groot aantal toelatingsbesluiten moet volgens hem direct worden teruggedraaid.’
Het College voor de toelating gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) heeft de gebruiksmogelijkheden van het insecticide 'imidacloprid' tussen 2006 en 2009 gestaag verruimd. Het middel is inmiddels op grote schaal toegelaten in Nederland voor circa 20 groenten, 2 fruitsoorten en tal van siergewassen. Onlangs werd de toelating opnieuw uitgebreid ter bestrijding van de koolgalmug bij de teelt van broccoli en bloemkool.
Het insecticide imidacloprid behoort tot de neonicotinoiden, die wereldwijd sterk ter discussie staat vanwege de aangetoonde schadelijkheid voor bijen, aldus Van der Sluijs en Tennekens. Het Franse Comité Scientifique et Technique dat wetenschappelijk adviseert over de toelating van gewasbeschermingsmiddelen, stelde al in 2003 vast dat imidacloprid mede verantwoordelijk is voor de massale bijensterfte in Frankrijk. Het middel werd verboden. Duitsland, Italië en Slovenië kwamen na massale bijensterfte-incidenten door het middel ook met een verbod. In Groot Brittannië deed eerder dit jaar supermarktketen en landbouwbedrijf Co-op alle neonicotinoiden uit voorzorg in de ban.
Bron: Universiteit Utrecht