Landelijke auberginecommissie introduceert instructiefilm buitenlands personeel
Werknemers uit Polen, Marokko, Turkije, Griekenland, Roemenië en andere landen bevolken tegenwoordig de tuinbouwbedrijven. Engels verstaat men niet en die Oost-Europese talen spreken wij meestal niet Hoe maak je hen dan duidelijk, dat er voorzichtig moet worden omgegaan met de vruchten tijdens de oogst, het sorteren en verpakken. Het idee ontstond om met een film één en ander duidelijk te maken. Kees Zuidgeest (LTO-groeiservice) en Piet van Onselen (landelijke commissie Aubergine) kwamen bij me met de vraag: "Kan je een film maken, zonder gesproken tekst, waarin duidelijk wordt gemaakt hoe voorzichtig er moet worden omgegaan met de toch wel erg kwetsbare aubergine vrucht?"
Na het goed doorspreken van alle problemen en mogelijkheden ben ik aan de slag gegaan. De probleempunten zijn omgezet in een lijst met filmshots, zodat er niets vergeten werd. De opnames zijn gemaakt bij de firma’s Boekestijn in De Lier en Van Onselen in ’s-Gravenzande. De medewerking was heel plezierig. Een gunstige factor was, dat er net een bewaarproef op z’n eind liep, zodat ook de gevolgen van beschadigingen in beeld konden worden gebracht.
Het eindresultaat is een leerzame film van tien minuten, waarin duidelijk wordt gemaakt hoe het niet en hoe het wel moet bij het veilingklaarmaken. Alle auberginetelers krijgen via LTO-Groeiservice een film op DVD om hem aan het personeel te tonen. Ik hoop dat het een bijdrage mag zijn aan de verbetering van het toch erg mooie product aubergine. Met plezier heb ik de opdracht/verzoek uitgevoerd. Ik hoop dat ik er in geslaagd ben, om de bedoeling van de commissie om te zetten in videobeelden.
Bron: LTO Groeiservice, Loek van Uffelen