Tot nu toe was veredelingsbedrijf TomaTech relatief onbekend in de tuinbouwsector, maar met de lancering van hun Toma'Muse concept, trekt het Israëlisch veredelingsbedrijf wereldwijd de aandacht. Tijdens de Fruit Logistica leerden we meer over TomaTech en hun variëteiten. "Wat voor kleur of grootte een tomaat ook heeft, we willen verschillende smaaksensaties leveren met onze tomaten, vertelt Ofer Ben Zvi van TomaTech.
Veredelingsbedrijf
TomaTech is in 2002 opgericht door Dr. Favi Vidavski en Zion Cohen en later voegde Ofer Ben Zvi zich bij de twee partners om het bedrijf te helpen om marketing uit te breiden. Onlangs heeft daarnaast AP partners besloten om te investeren in TomaTech.
/Na ervaring te hebben opgedaan in Good Seed and Plant Practices (GSPP), is TomaTech een geautoriseerd GSPP bedrijf geworden. Ze hebben zich het laatste decennium dan ook volledig gericht op het kweken van smaakvolle tomaten. Het bedrijf heeft dankzij het gebruik van geavanceerde moleculaire kweektechnologie een unieke aanpak voor het ontwikkelen van nieuwe tomatenrassen. Onze strategie is om ons niet te richten op de standaard/massa segmenten zoals andere veredelingsbedrijven, maar om de markt op een andere manier te benaderen", legt Ben Zvi uit. "We richten ons uitsluitend op tomaten, omdat we ervan overtuigd zijn dat de markt versproducten wil die uitblinken in smaak. Ons lange termijn doel is om smaakvolle tomaten in alle groottes, vormen en kleuren te creëren."
Samenwerking voor het Toma'Muse concept: Juan Gallego - La Palma, Michael Simonetta, Perfection, Paul Mastronardi, Sunset, Ofer Ben Zvi, Tomatech, Dr Favi Vidavski, Tomatech, Mr J. Daniel Rodriguez, La Palma, Calermelo Salguero, La Palma, Paul Stoffels & Petra Veldman.
Het product op de markt brengen
Hoewel dit misschien een doel lijkt dat andere veredelaars ook najagen, maakt de manier waarop TomaTech hun producten op de markt brengen hen ook bijzonder. In hun marktaanpak creëren ze een compleet concept - precies waar de markt heden ten dage om vraagt.
Voor de introductie van hun Toma'Muse variëteit is een samenwerking opgezet met de bekende producenten van verse producten Mastronardi Produce (Canada), Stoffels (Belgium) La-Palma (Spain) en Perfection Fresh (Australia). Het veredelingsbedrijf (Tomatech) is eigenaar van de variëteit, terwijl de producenten eigenaar zijn van het Toma'Muse merk op hun respectievelijke markten. De lancering van de Toma'Muse volgt snel na het succes van de zoete mini-pruimtomaat Sugardrop. In samenwerking met de bekende producent Gomez en retailer Tesco is er een volledig merk ontwikkeld voor Sugardrop, dat exclusief door Tesco VK wordt verkocht. De verwachting is dat de populariteit van de Sugardrop ook snel zal toenemen op Europese markten. Ook bij het assortiment van TomaTech hoort de Tomelody, een bijzondere gele tomaat in de vorm van een minipruim. Deze wordt geteeld in exclusieve overeenkomst met Mastronardi voor NAFTA.
Meer dan genetica
"Innovatie is veel meer dan genetica", legt Ofer uit. "Zo is de Toma'Muse bijvoorbeeld een zeer bijzondere tomaat wat zijn smaak en vorm betreft en zijn de resultaten van consumenten zeer veelbelovend, maar er komt meer bij kijken om een noviteit op de markt te brengen. Wij bouwen samenwerkingen met onze partners in de hele keten. Dit zijn telers, maar ook retailers en leveranciers, zoals teeltbedrijven. Op deze manier kunnen we nieuwe producten creëren, retailers ermee verrassen en hen reclame laten maken voor onze producten. Door deze nauwe relaties op te bouwen, staan we veel dichter bij onze consumenten."
Ofer Ben Zvi (rechts) met Wilfred Scheffers van de Nederlandse plantenkwekerij met wie ze samenwerken.
Meer dan 50 variëteiten
Het verhaal klinkt heel interessant - maar hoe zijn de resultaten? Ofer vertelt dat TomaTech op dit moment 50 variëteiten aanbiedt. "Sommige hiervan worden nog getest en anderen zijn al volledig beschikbaar op de commerciële markt. Onze focus ligt op de hightech teelt in kassen: Noord-Amerika en West-Europa, maar ook bij mediterrane landen als Italië en Spanje. Op dit moment loopt er een grote proef bij onze partner Plantfactory in Nederland. En wat is het volgende doel? Waar is TomaTech over enkele jaren? "Ons doel is dat mensen overal ter wereld van onze tomaten kunnen genieten. Dit betekent overigens niet dat we als bedrijf alleen actief willen zijn in de niche markt - we richten ons ook op grotere tomaten voor Spanje, Italië en Turkije. Om mensen weer van deze variëteiten te laten genieten is het nodig om de eetervaring van tomaten te veranderen zonder in productiviteit in te leveren bij de grotere variëteiten. Vanaf het standpunt van de kweker, zitten we al redelijk dichtbij dit doel."
Voor meer informatie:
TomaTech Ltd.
Tel:+972 (0) 8 9315920
Fax:+972 (0) 8 9315975
Oppenheimer 5. Park Rabin,
Rehovot 76701, Israel