U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Marktanalyse van de Europese tomatensector

Een groep van experts van de Europese Commissie dat zich richt op prognoses voor de tomatensector (FEPEX) maakt op 1 juni een analyse bekend. De experts zijn afkomstig uit lidstaten van de EU en kijken in hun analyse naar de marktsituatie, de ramingen voor het komende seizoen en naar het prijsbeleid voor de tomaten die door de EU met name uit Marokko worden geïmporteerd.

FEPEX zal met betrekking tot de marktsituatie naar de toenemende verstoring kijken, die wordt veroorzaakt door de sterke toename van de import vanuit Marokko. Deze import vindt met name plaats in de periode van oktober tot april. Volgens informatie die via de Europese Commissie aan de expertgroep is verstrekt, is de import in oktober toegenomen van 4.903 ton in 2000/2001 tot 32.655 ton in het seizoen van 2015/2016. In november is het volume gegroeid van 16.387 ton in 2000/2001 tot 52.749 ton in 2015/2016.

Deze sterke groei blijft aanhouden tijdens de maanden die worden gezien als het reguliere seizoen van de Spaanse tomatensector. Ook valt de import van tomaten uit Marokko samen met de sterke groei aan tomatenproductie in Nederland. De Nederlandse tomatenteelt groeide uit van 1.133 hectare in 2000 tot 1.770 hectare in 2016. Het volume nam in dezelfde periode toe van 520.000 ton tot 900.000 ton.

Het FEPEX is daarom van mening dat het herstellen van de effectiviteit van het systeem voor importprijzen van het grootste belang is. Ook moeten de maatregelen voor crisismanagement binnen de markt worden verbeterd. Om dit te bewerkstelligen moet er volgens het FEPEX onderscheid gemaakt worden tussen ronde tomaten, cherrytomaten en andere gespecialiseerde variëteiten. Ook moeten er voorwaarden aan het handelsverdrag tussen de EU en Marokko worden toegepast om een grote verstoring van de markt te vermijden. 

De FEPEX is een adviesgroep voor de Europese commissie. De groep is een onderdeel van de maatschappelijke dialoog voor onder meer groenten en olie. De FEPEX bestaat uit vertegenwoordigers van telers en handelsorganisaties uit de verschillende lidstaten binnen de Europese Commissie. De groep komt twee keer per jaar bij elkaar met als doel om de prognoses van het komende seizoen en de marktsituatie van de EU te analyseren. 
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer