dse telers Piet en Gerrit van der Lugt geen groenten meer te telen, maar groentenplanten op te gaan kweken. Plantenkwekerij van der Lugt was een feit. Inmiddels, 95 jaar later, staat de vierde generatie Van der Lugt aan het roer. Ter gelegenheid van het jubileum vertelt Bert van der Lugt over de veranderingen in de sector en binnen het bedrijf. Al in het begin van de vorige eeuw teelden Piet en Gerrit van der Lugt groenten in Berkel. De kwekerij veranderde van vollegrondsteelt naar plat glas en in 1920 startten ze met de opkweek van groentenplanten. 95 jaar en vier generaties verder staat hun achterkleinzoon Bert van der Lugt aan het hoofd van de plantenkwekerij. Hij rolde in de jaren '90 het bedrijf in. "Toen begon je gewoon onderaan", blikt hij terug. "En leerde je het bedrijf vooral kennen door er te werken. Dat is wel veranderd: voor de volgende generatie begint het eerder met een opleiding bedrijfskunde." Die verandering wordt deels ingegeven door de ontwikkeling die de plantenkwekerij de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Het bedrijf verhuisde in 2005 naar een nieuwe, hypermoderne kwekerij (12,8 ha) in Bleiswijk. "We zijn geprofessionaliseerd en verder gegroeid. Dat betekent ook dat de risico's zijn meegegroeid", verklaart Van der Lugt. Bovendien is ook de sector veranderd. "De bedrijven zijn groter, maar de marges zijn kleiner. Bij ons, bij telers en bij toeleveranciers. Het heeft de relaties veranderd. De sector verzakelijkt."

Het managementteam, bestaande uit Ewald de Koning, Huub Hermus, Hans van der Meijden, Michel van de Pavert, Dino Immerzeel en Bert van der Lugt
Geschiedenis
Ook binnen het bedrijf zijn die ontwikkelingen terug te zien. Sinds de verhuizing naar Bleiswijk wordt er gewerkt met aandeelhouders, een directie en een managementteam. Van dat managementteam is Bert de enige Van der Lugt. Toch is het familiale karakter van het bedrijf van groot belang. "De kwekerij draagt onze naam, maar ook daarbuiten kun je de familie en de kwekerij niet van elkaar loskoppelen. Niet alleen zijn de aandeelhouders familieleden, maar het bedrijf is ook doordrongen van de geschiedenis en van de normen en waarden, die bij ons horen."

Terug in de tijd met de Gebr. vd Lugt
Internationalisatie
De eerste klanten van Plantenkwekerij Van der Lugt waren telers uit de omgeving. In de loop der jaren breidde dat uit en inmiddels is internationalisatie een belangrijk onderwerp. "Het begon twintig jaar geleden met Frankrijk en Duitsland. Nu gaan we door tot Zwitserland, Spanje en Zuid-Italië. Het vergt wat planning, maar voor je bezetting is het juist handig." De activiteiten over de grens betekenen ook een cultuurverandering. "Handel blijft handel, maar je merkt wel dat telers in het zuiden een ander temperament hebben, terwijl het er in Duitsland juist heel degelijk aan toe gaat. Daarop moet je je gedrag aanpassen. Anders bereik je niets." Maar niet alleen binnen Europa, ook intercontinentaal kijkt het bedrijf naar mogelijkheden. Zo is er een intensief contact en samenwerking in Nieuw-Zeeland, Canada, India, Amerika en Australië. "Daar zien we nog groei."
WPK
Ook binnen Nederland zijn er partners gevonden. Sinds 2½ jaar heeft Plantenkwekerij Van der Lugt een intensieve strategische samenwerking met plantenkwekerij WPK uit Made. Samen hebben ze 26 hectare kas – maar belangrijker dan het grotere areaal is dat het areaal dankzij de samenwerking intensiever gebruikt kan worden. "We zijn flexibeler in de planning. Daardoor hebben we ruimte voor grotere klanten, maar kunnen ook meer diverse planttypes leveren", vertelt Van der Lugt. " Zo vullen we elkaar aan. WPK is van oudsher sterk in tomaat, wij in komkommer maar we zijn allebei familiebedrijven met een lange geschiedenis. Door samen te werken kunnen we onze ervaring en kennis combineren." Toch is er niet gekozen voor een fusie, al wordt dat in de toekomst niet uitgesloten. "De samenwerking bevalt heel goed, dus misschien wordt het ooit een onderwerp, maar nu is er geen sprake van. Zowel WPK als Van der Lugt kent een sterke bedrijfscultuur en een eigen identiteit. Het zijn sterke merken en die willen we zeker bewaren."

De kwekerij nu
Andere sector
Het 95-jarig jubileum is belangrijk voor de plantenkwekerij. Dat gaan ze niet ontkennen. Maar het is ook een volgende stap stap op weg naar de 100. "Daar kijken we ook nu al naar uit. Dat is toch wel een bijzonder getal." Van achterover leunen en afwachten tot het zover is, is echter geen sprake. "Het heeft vast ook te maken met dat ik zelf al langer meedraai, maar de sector lijkt steeds sneller te veranderen", lacht Van der Lugt. Zo wordt het virusvrij telen steeds belangrijker. "De noodzaak om gezond product te leveren was er altijd al, maar we zien dat we de strenge protocollen uit tomaat ook in de opkweek van komkommerplanten belangrijk worden. Gelukkig sluiten ze goed op elkaar aan."
De komende jaren houdt Van der Lugt bovendien de hogedraadteelt en belichting goed in de gaten. "Dat zijn bepalende onderwerpen voor de toekomst van de tuinbouw en daarmee willen we ons zeker profileren." Het beïnvloedt niet alleen de activiteiten maar ook de bezettingsgraad van het bedrijf. "De pieken zijn anders, en worden groter. We moeten de planning erop aanpassen. Vroeger lag de piek in november, december. Nu zien we de drukte in oktober al komen en in januari is het nog steeds druk." Uitbreiding is voor het eeuwfeest naar verwachting nog niet benodigd. "Dankzij de samenwerking met WPK kunnen we meer spreiden en kunnen we nog even vooruit. We willen niet bouwen om het bouwen, maar alleen uitbreiden als de markt erom vraagt."
Voor meer informatie:
Plantenkwekerij van der LugtIrisweg 1
2665 MS Bleiswijk
T: +31 (0)10 5033043
F: +31 (0)10 5221149
E: [email protected]
www.vanderlugt.com