De Britse teler Thanet Earth heeft in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 3.000 insectengaasfilters geïnstalleerd. Het tuinbouwbedrijf, dat in het Verenigd Koninkrijk is opgericht door meerdere Nederlandse telers, kiest voor het insectengaas filtersysteem van SchermNed. Thanet Earth is een samenwerkingsverband tussen Fresca en A&A Growers.
In de kas waar het insectengaas is geïnstalleerd, worden komkommers geteeld. In eerste instantie heeft Arjan de Gier van A&A Growers, de directeur van o.a. de komkommerkwekerijen bij Thanet Earth, gekozen voor het afgazen van één kas van zes hectare, waarbij het filtersysteem de enige technisch haalbare oplossing is binnen de bestaande kasconstructie.
"Met ons insectengaasfiltersysteem zijn geen aanpassingen aan het luchtmechaniek, zoals tandbanen en motoren, nodig. Daarnaast heeft het systeem een gunstige aanschafwaarde en zorgt het voor weinig luchtreductie", legt adviseur Carl Stougie namens SchermNed uit. "Dat is bij deze kas, waar klimaatbeheersing extra belangrijk is, van groot belang, omdat de teler zo min mogelijk luchtreductie wil. Dat kan met ons systeem."
© SchermNed
Marc van der Knaap (SchermNed) met Arjan de Gier (Thanet Earth)
Maatwerktraject in fases
Om het systeem perfect op de constructie af te stemmen, is uitvoerder Marc van der Knaap op de belangrijkste momenten aanwezig geweest. Tijdens het eerste bezoek van Marc aan het project van Thanet Earth in Birchington zijn alle maten nauwkeurig ingemeten, waarna op basis daarvan testgazen zijn ontwikkeld. Later zijn deze testgazen geplaatst om te controleren of het insectengaasfilter precies aansloot op de kas en de luchtramen. Na enkele kleine aanpassingen kon de volledige order in productie worden genomen. Om te ondervinden wat de resultaten en positieve ervaringen van andere kwekers zijn die al jaren gebruikmaken van dit specifieke type filtersysteem, is het team van Thanet Earth op bezoek gegaan bij een project in Nederland.
Montage door het team van de teler
De montage is uitgevoerd door de montageploeg van Thanet Earth zelf. Om dit soepel en efficiënt te laten verlopen, leverde SchermNed een duidelijke handleiding, een montagevideo en directe bereikbaarheid van de uitvoerder voor technische vragen. "Met deze ondersteuning kon de montageploeg zelfstandig aan de slag, terwijl wij op de achtergrond meedachten en indien nodig konden schakelen", aldus Marc.
De levering van het insectengaasfiltersysteem vond plaats in week 3. Bij de start van de montage was de uitvoerder van SchermNed op het project aanwezig om het lokale team te ondersteunen. "We leveren een goed systeem, maar helpen de klant ook bij een correcte montage", weet Carl. Juist daarom heeft SchermNed de afgelopen tijd stappen gezet in het optimaliseren van de werkvoorbereiding, waarbij dankzij moderne technieken tegenwoordig ook video's en 3D-afbeeldingen worden ingezet. Deze praktische en heldere werkwijze werd ook door Arjan de Gier als prettig ervaren, omdat het traject overzichtelijk bleef en de samenwerking efficiënt verliep.
Na het afronden van de montage is uitvoerder Marc nog een keer naar het project toegegaan om het uitgevoerde werk te controleren. Ook Jack van der Voort (eigenaar van het familiebedrijf SchermNed) was bij dit bezoek aanwezig uit interesse en de betrokkenheid bij het project en de historie sinds 2008 met Thanet Earth.
Eerste ervaringen uit de praktijk
Het systeem is recent geïnstalleerd, waardoor het nog te vroeg in het seizoen is om definitieve conclusies te trekken. Tot op heden zijn er geen insecten waargenomen in de kas. Naast de insectenwering draagt het systeem volgens de teler bij aan het reduceren van het middelengebruik en ondersteunt het een meer bedrijfszekere teelt. Het insectengaas is onder andere toegepast om vlinders en rupsen, wantsen, luis en witte vlieg te weren.
"We kijken terug op een mooi leveringsproject van ons insectengaasfiltersysteem, waarbij de kweker, met onze ondersteuning, zowel een prettige als hoogwaardige installatie heeft gerealiseerd", zegt Jack. Na eerdere projecten in Nederland, Duitsland, België, Spanje en Saoedi-Arabië is dit een mooi project in Engeland. "Hiermee zetten we weer een stap in het vergroten van de bekendheid van ons insectengaasfiltersysteem."
© SchermNed
Voor meer informatie:
SchermNed B.V.
Scherminstallaties en insectengaas
Tel.: +31 (0)174 62 22 14
[email protected]
www.schermned.nl