U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

‘Rapport bevestigt dat glastuinbouw op goede weg is met extra stappen voor verbetering waterkwaliteit’

In het 15 april verschenen rapport 'Chemievrije teelt als antwoord op te veel bestrijdingsmiddelen in het water rondom kassen' concludeert Natuur & Milieu (N&M) dat extra stappen nodig zijn om de kwaliteit van het oppervlaktewater rond kassen conform de eisen van de EU-Kaderrichtlijn Water te verbeteren. De glastuinbouw trok die conclusie al eerder en kwam vorig met jaar met een actieplan vol extra maatregelen. "Het rapport van N&M beschouwen we dan ook als een bevestiging dat we op de goede weg zijn", reageert voorzitter Adri Bom-Lemstra van Glastuinbouw Nederland.

Uit het onderzoek van N&M blijkt dat de normoverschrijdingen afnemen, een trend die Glastuinbouw Nederland herkent en die volgens Bom-Lemstra overeenkomt met de landelijke meetnetgegevens. Ook bevestigt N&M dat deze meetpunten representatief zijn voor de hele sector. "Waar het om de ecologische staat van het oppervlaktewater gaat, maken we wel de kanttekening dat er meer factoren zijn die deze beïnvloeden dan alleen gewasbeschermingsmiddelen. Uit onze praktijkervaring weten we dat de duiding van aangetroffen stoffen erg lastig is. We zien steeds meer stoffen waarvan het gebruik door de glastuinbouw onwaarschijnlijk is. Daar zouden we graag over in gesprek willen met N&M", aldus Bom-Lemstra.

Actieplan Waterkwaliteit
In het rapport stelt N&M onder andere dat er meer inzet moet komen op verbetering van de waterkwaliteit. "Als Glastuinbouw Nederland hebben we die conclusie al eerder getrokken. We zijn dan ook inmiddels bezig met diverse extra acties om tot verbetering van de waterkwaliteit te komen", aldus Bom-Lemstra. Als voorbeeld noemt ze het actieplan 'Waterkwaliteit in glastuinbouwgebieden' en de projecten Watercoach, Transparante Tuinders en Waterkracht. Deze projecten vinden ook plaats in glastuinbouwgebieden waarin geen meetpunt van het landelijk meetnet is, wat aansluit op een andere aanbeveling uit het N&M-rapport. Daarnaast wordt onderzocht of het mogelijk is glastuinbouwbedrijven die volledig lekdicht zijn en geen emissies naar het milieu hebben, te certificeren.

Platform Duurzame Glastuinbouw
Bij de uitvoering van de extra maatregelen werkt de sector nauw samen met het Platform Duurzame Glastuinbouw (PDG), een samenwerkingsverband tussen het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, de Unie van Waterschappen, provincies, gemeenten en Glastuinbouw Nederland. Het PDG wil onder andere meer inzet op risico-gestuurd toezicht en handhaving om telers zo te prikkelen tot verbeteringen, wat in lijn is met de aanbevelingen van N&M.

Afbouw chemische gewasbeschermingsmiddelen
Om lekkages van gewasbeschermingsmiddelen uit kassen aan te pakken, adviseert N&M om de bron van die emissies aan te pakken en het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen af te bouwen. Bom-Lemstra laat daar geen misverstand over bestaan: "De sector zet fors in op het terugdringen van het chemische gewasbeschermingsmiddelengebruik. Het project 100% Groen Geteeld is daarvan een voorbeeld." Ze voegt daar wel aan toe dat Glastuinbouw Nederland genuanceerd kijkt naar het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen. "Een beperkte inzet daarvan kan een groot verlies van opbrengst voorkomen. Alleen moeten we ervoor zorgen dat die middelen niet in het milieu terechtkomen."

Voor een aantal knelpunten in de aanpak van ziekten en plagen zijn volgens haar nog geen groene gewasbeschermingsmiddelen beschikbaar en de toelating daarvan verloopt traag. "We roepen N&M daarom op samen met ons te werken aan het sneller beschikbaar krijgen van groene middelen."

Bron: Glastuinbouw Nederland

Gerelateerde artikelen → Zie meer