U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Herwaardering van de bodem in de kasteelt

Decennialang lag de focus van tuinbouwinnovatie op genetica, plantvoeding en irrigatie. Maar één cruciaal onderdeel van het teeltsysteem bleef vaak onderbelicht: de bodem. Daar willen nieuwe technologieën verandering in brengen, door de bodemstructuur te verbeteren en zo intensieve teeltsystemen beter te ondersteunen.

Ground Improver werkt precies aan dat vraagstuk. "In veel intensieve teeltsystemen werd de bodem lange tijd vooral als fysieke drager beschouwd", zegt het bedrijf. "Dat heeft jarenlang goed gewerkt, maar nu beginnen we de gevolgen te zien: verdichting, structuurverlies, verminderde infiltratie en steeds minder biologische activiteit."

Een betere bodemstructuur bevordert de vorming van stabiele aggregaten en herstelt een meer korrelige opbouw. "Dat heeft directe gevolgen voor de werking van het wortelstelsel: water en lucht circuleren beter door het bodemprofiel, verdichting neemt af en wortels kunnen een groter bodemvolume verkennen. Agronomisch gezien betekent dit dat het gewas de beschikbare hulpbronnen efficiënter benut."

Kasproeven: uniformer gewas
Uit diverse agronomische proeven blijkt dat een betere bodemstructuur leidt tot een opvallend uniformere gewasontwikkeling.

"In een pilotproef in 2025 met tomaten in de kas werden met Ground Improver behandelde percelen vergeleken met onbehandelde. Al in de vroege teeltfase waren duidelijke verschillen zichtbaar. Bij de beoordeling van de eerste tros in bloei stond 96% van de behandelde planten in bloei, tegenover 77% in de controlegroep. Bij de zetting van de eerste tros had 91% van de behandelde planten de tros aangelegd, tegen 78% zonder behandeling."

"Die resultaten wijzen op een homogenere vegetatieve ontwikkeling waar de bodem was geconditioneerd, wat zich kan vertalen in een stabielere productie gedurende de hele teeltcyclus."

Hogere opbrengsten in meerdere gewassen
Proeven in andere teeltsystemen laten vergelijkbare trends zien. In Mexicaanse kasproeven met courgette en aardbei werden opvallende productiestijgingen gemeten.

© Ground improver

"Bij courgette steeg de totale opbrengst van 3,23 ton per hectare in de controle naar 4,75 ton per hectare na toepassing van 10 kg/ha. Dat is een stijging van 47%. Bij aardbei ging de opbrengst van 10.289 naar 14.536 kg per hectare, oftewel 41% meer, met ook nog een hoger aantal vruchten per plant en een groter gemiddeld vruchtgewicht."

Ook in de akkerbouw zijn positieve effecten waargenomen. "In maïsvelden op open grond werden hogere opbrengsten gemeten, samen met een hoger bodemvochtgehalte in de behandelde percelen, wat suggereert dat structuurverbetering zowel de waterbeschikbaarheid als de gewasontwikkeling beïnvloedt."

Minder water en minder meststoffen
Relevant is ook de efficiëntere inzet van productiemiddelen. "In een veldproef met aardappelen werd in de vroege teeltfase 15% water bespaard, terwijl de veldcapaciteit van de behandelde bodem met 11,7% toenam."

"Economisch gezien leverde het gebruik van de bodemverbeteraar ook een besparing op meststoffen op van naar schatting €438,25 per hectare."

© Ground improver

Toepassingen in intensieve teelt en lichte gronden
In intensieve teeltsystemen, met name op lichte of zandige bodems, is uitspoeling van nutriënten een van de grootste agronomische problemen. "Bij een slechte bodemstructuur zakt water snel weg naar diepere lagen en neemt het nitraten en andere voedingsstoffen mee buiten de wortelzone. Een betere structuur zorgt voor een evenwichtigere waterverdeling in het bodemprofiel en verlengt de beschikbaarheid voor de wortels, zodat de plant nutriënten kan opnemen voordat ze verloren gaan door diepe drainage."

Het product werkt uitsluitend op de fysische eigenschappen van de bodem, niet op de plant zelf. De polymeerdeeltjes zijn te groot om in plantweefsel door te dringen en werken dus alleen in de wortelzone.

"Een ander relevant scenario zijn hoogwaardige intensieve kasgewassen, waarbij het evenwicht tussen water, zuurstof en nutriënten in de wortelzone bijzonder precair is. Daar kunnen kleine verbeteringen in de bodemstructuur al een directe impact hebben op de wortelontwikkeling en de teeltstabiliteit."

"In een tijd van klimaatverandering en toenemende waterschaarste kan een betere bodemgesteldheid een sleutelfactor worden voor de weerbaarheid van teeltsystemen."

De bodem weer centraal stellen
In landen met een sterk gemechaniseerde intensieve teelt, zoals Spanje, groeit de interesse in dit soort oplossingen. Maar jarenlang stond bodembeheer in de schaduw van meer directe agronomische ingrepen als bemesting en gewasbescherming.

"Praktijkervaringen veranderen die perceptie langzaam maar zeker. Naarmate telers zien hoe kleine verbeteringen in de bodemstructuur het gewasgedrag beïnvloeden, neemt de interesse in dit soort technologieën toe."

"Er groeit steeds meer besef dat productieve stabiliteit op de lange termijn voor een groot deel afhangt van de fysische en biologische toestand van de bodem. Uiteindelijk begint en eindigt alles in de bodem. Als een teler zijn bodem weer goed laat functioneren, worden veel agronomische beslissingen daarna vanzelf makkelijker."

© Ground improverVoor meer informatie:
Ground Improver
Calle Eros, 1 C.C. Arenal Golf
29631 Benalmádena (Málaga) – Spanje
[email protected]
www.groundimprover.es

Gerelateerde artikelen → Zie meer