Tholen - Er is niet één, maar er zijn ten minste twee producten die momenteel toegestaan zijn in Nederland om in kassen biofilm uit leidingen en druppelsystemen te verwijderen. Die correctie maakt het Ctgb maandag nadat er in de markt vragen ontstonden na twee recente publicaties over waterstofperoxide op GroentenNieuws.
GroentenNieuws bracht donderdag naar buiten dat de NVWA controles uitvoert op biociden. De controles hebben voor veel onrust in de glastuinbouwsector gezorgd. Duidelijk is dat er veel onduidelijkheid is over wat er wel, en wat er niet mag, en wat daarover in toelatingen en op etiketten staat. Vooral over het gebruik van waterstofperoxide in de glastuinbouw bestaat verwarring.
Controle op claims
Intracare claimt met Intra Hydropure 'op dit moment het enige toegestane waterstofperoxide-product om biofilm te verwijderen binnen de glastuinbouwsector' te zijn, volgens nieuwe Europese wetgeving uit 2022. GroentenNieuws legde die claim voorafgaand aan publicatie voor bij het Ctgb. Het Ctgb bevestigde dat die claim klopt, waarna vrijdag een persbericht van Intracare met die claim verscheen.
De redactie kreeg na de publicaties van donderdag en vrijdag van meerdere kanten de opmerking dat er wel degelijk meer dan één middel toegelaten is voor het verwijderen van biofilm in kassen. Het laat nog maar eens zien dat er veel onduidelijkheid is. Na vragen van GroentenNieuws geeft het Ctgb maandagmiddag aan dat er een fout is gemaakt en dat er wel degelijk nog één middel toegelaten is.
Ook Oxyl-PRO S, een waterstofperoxide van producent Cindro, is momenteel toegelaten. Wel merkt het Ctgb hierbij op dat Oxyl-PRO S momenteel toegelaten is op basis van oude regelgeving. "Voor de gebruiker maakt dat echter niet uit", constateert de woordvoerder.
Bekend is dat het Ctgb een achterstand heeft in het beoordelen van aanvragen voor gewasbeschermingsmiddelen en biociden. Aan het inhalen van die achterstanden wordt gewerkt. Hangende een beoordeling is besloten dat Oxyl-PRO S op de markt mag blijven op basis van de oude toelating.
Intra Hydropure is, zoals Intracare terecht claimt, wel het enige middel dat is toegelaten 'volgens de nieuwe Europese wetgeving uit 2022'. Intracare kreeg een toelating 'met daarin aanvullende toepassingen voor de glastuinbouw.'
Toegelaten producten
GroentenNieuws koos er bij publicatie donderdag bewust voor weg te blijven van het noemen van merknamen en namen van leveranciers, vanwege de onduidelijkheid die er heerst. Dat er nu wel gekozen is om merknamen te noemen volgt op bevestiging van het Ctgb dat er wel degelijk twee middelen toegelaten zijn.
Met het noemen van merknamen kiest GroentenNieuws er in deze publicatie voor zoveel mogelijk duidelijkheid te geven in afwachting van de besprekingen tussen alle betrokken partijen in de markt.
Leverancier Cindro schuift, onder meer op LinkedIn, zelf Hortixyl Plus naar voren als toegelaten waterstofperoxide voor de glastuinbouw, en niet Oxyl-PRO S. "Oxyl-PRO S is het moederdossier en Hortixyl Plus is het afgeleide dossier", verklaart de leverancier. "De toelatingen zijn dus hetzelfde. Wij leveren geen Oxyl-PRO S meer. We faseren dit product uit en stappen over naar Hortixyl Plus." Cindro leverde Oxyl-PRO S direct aan telers. "Cindro werkt nu alleen nog maar met distributeurs met Hortixyl Plus."
In het wettelijke gebruiksvoorschrift voor zowel Hortixyl Plus als Oxyl-PRO S staat dat het middel toegestaan is 'in waterinstallaties ten behoeve van de teelt van land- en tuinbouwgewassen (bijvoorbeeld druppelsystemen).' De volledige gebruiksvoorschriften zijn, net als voor alle overige toegelaten biociden in Nederland, te raadplegen bij het Ctgb.
Het Ctgb kon nog niet reageren op specifieke vragen van GroentenNieuws over Hortixyl Plus.*
Dringend behoefte aan duidelijkheid
Tom Prins, beleidsspecialist Plantgezondheid bij Glastuinbouw vatte de situatie rondom waterstofperoxide in de glastuinbouw in de publicatie donderdag treffend samen. "Het beleid heeft de praktijk ingehaald." Glastuinbouw Nederland is momenteel over de kwestie met verschillende overheidsinstanties in gesprek. "Dankzij de controles weten we nu dat er dingen niet goed gaan. Er is momenteel sprake van een complete mismatch van de huidige etiketten en gebruik in de praktijk. Dat moeten we snel oplossen. Daar ligt nu onze focus."
Het actief meedruppelen van waterstofperoxide is nadrukkelijk een wens uit de glastuinbouwpraktijk. Het NVWA constateert dat dit veel gebeurt. Geen van de gebruikte producten in de markt heeft hier momenteel echter een toelating voor.
*Update 7 november: over hoe waterstofperoxideproducten gestabiliseerd zijn bestaat ook discussie, en worden claims gemaakt. Die zijn op dit moment echter niet te controleren door GroentenNieuws. Dit is aan de autoriteiten. Er is momenteel sprake van herbeoordeling van producten volgens nieuwe Europese regels.