De glastuinbouwbedrijven 4Evergreen, VGT Zeeuws-Vlaanderen, Alvonto en Van Duijn De Jong bundelen hun energieactiviteiten voortaan onder de naam Energie Cluster Terneuzen. Daarmee zetten zij een volgende stap in de ontwikkeling van het 132 hectare grote glastuinbouwgebied bij Westdorpe en kiezen zij nadrukkelijk voor een structurele en langdurige samenwerking voor warmte-, CO₂- en energievoorziening.
© Energie Cluster Terneuzen
Geboren uit een duurzame visie Westdorpe is ontwikkeld vanuit een duidelijke duurzame visie. Restwarmte en CO₂ uit de omliggende industrie worden via WarmCO2 rechtstreeks ingezet in de kassen. Daardoor is het aardgasverbruik beperkt en behoort het gebied naar eigen zeggen tot de meest energie-efficiënte en milieuvriendelijke glastuinbouwlocaties van Europa.
De samenwerking tussen tuinbouw, industrie en havenontwikkeling, met onder meer Yara, Warmco2 en North Sea Port als regionale partner, vormt daarbij al jaren het fundament. Sinds de eerste plannen rond 2008 bouwen ondernemers gezamenlijk aan deze locatie. Ook in economisch uitdagende periodes bleef het uitgangspunt hetzelfde: samenwerken waar dat het gebied sterker en toekomstbestendiger van wordt.
Blik vooruit Na jaren van gezamenlijke opbouw en samenwerking staat het gebied opnieuw op een belangrijk moment. Veranderende marktomstandigheden, het herijken van bestaande afspraken en nieuwe kansen in de regio maken dat nu richtinggevende keuzes nodig zijn voor de volgende fase van hun energievoorziening.
Om het cluster verder te laten groeien en de continuïteit te borgen, zijn de komende periode gerichte investeringen in infrastructuur en samenwerking noodzakelijk. Samen met de tuinders werkt Energie Cluster Terneuzen aan een betrouwbare en betaalbare energievoorziening die past bij de schaal en ambities van het gebied, nu en op de lange termijn. Dat betekent dat op korte termijn besluiten moeten worden genomen en voorbereidingen moeten worden getroffen.
In de regio liggen daarbij goede mogelijkheden om bestaande stromen van restwarmte en CO₂ beter te benutten. Tegelijkertijd worden ook alternatieve bronnen en oplossingen uitgewerkt, zodat er meerdere realistische routes beschikbaar zijn. Zo ontstaat tijdig duidelijkheid en blijft de energievoorziening voor het gebied robuust, betaalbaar en toekomstbestendig.
Bron: Energie Cluster Terneuzen