Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Automatisch enten nu ook boven de lobben: "Altijd op de juiste hoogte snijden"

Tholen - Enten is een precisiewerkje waarbij nu nog het nodige handwerk komt kijken. Automatisering om arbeid te besparen en kwaliteit te optimaliseren is dus welkom. TTA-ISO ontwikkelt er diverse machines voor. De nieuwste: een High Speed Grafter die ook hightechtelers helpt bij het enten van tomatenplanten, boven de lobben. Hiermee kunnen plantenkwekers zo'n 80% van hun ent-arbeid besparen. Voor het enten onder de lobben bracht de machinebouwer al eerder automatisering op de markt.

Om het enten boven de lobben te kunnen automatiseren zit de uitdaging in het vinden van het juiste snijpunt, legt Ben Pieterse hieronder uit. Hij is Sales Manager Food bij TTA-ISO en in die hoedanigheid nauw betrokken bij de ontwikkeling van de machineserie voor het enten.

Vreugdenhil Young Plants heeft actief meegedacht tijdens het ontwikkelproces van de machine voor enten boven de lobben. Na een intensieve testfase is TTA-ISO's nieuwste ontwikkeling nu klaar voor productie bij het opkweekbedrijf, zo deelde Cock Groenendaal onlangs al enthousiast in een video.

© TTA-ISO

Snijhoogte bepalen
Deze nieuwe machine volgt na de lancering van een entmachine voor onder de lobben in 2024. "Enten onder de lobben kan volautomatisch. Dit is met name handig voor teelten in warmere landen, meer lowtech teelten. Voor hightech teelten wisten we dat er automatisering nodig was voor boven de lobben."

Om het enten boven de lobben te kunnen automatiseren is het een uitdaging dat de lobbladeren nooit op precies dezelfde hoogte zitten. Lastig te automatiseren dus. "Als je wilt snijden, moet je de lobbladeren zoeken en de juiste hoogte bepalen", legt Ben uit. "Bij enten onder de lobben kun je de hoogte meten vanaf de plug. Dat is makkelijker. Bij boven de lobben enten kan dat niet."

© TTA-ISO

Carrousel
TTA-ISO vond de oplossing voor dit vraagstuk in de ontwikkeling van een carrouselsysteem. "We hebben gekozen de High Speed Grafter voor het enten boven de lobben niet volautomatisch te maken. Het invoeren van de bovenstammen is handwerk. Twee tot drie mensen hangen de bovenstammen in de carrousel, hierbij gebruikmakend van een innovatief positioneringshulpmiddel om de juiste snijhoogte voor de machine te bepalen. Op die manier zorg je ervoor dat het snijden en het enten altijd goed gaat, zonder dat je extra dure apparatuur nodig hebt om de juiste hoogte te bepalen. Bovendien is ook aan ergonomie gedacht."

© TTA-ISO

Modulair
De TTA-ISO entmachines zijn als modulair concept ontwikkeld. De basis van de nieuwste machine is de High Speed Clipper; deze machine snijdt automatisch de onderstam en zet er vervolgens een clipje op. De arbeidskostenbesparing van dit proces is zo'n 50%. De High Speed Clipper kan vervolgens uitgebreid worden tot entmachine voor onder de lobben (tot 100% arbeidsbesparing) of entmachine voor boven de lobben.

Vier machines
De vierde machine in de lijn is de Graft Single, waarvan de eerste in 2026 zal worden geleverd. Ook over deze machine vertelde Ben deze zomer al op het TomatoTech-event dat men samen met Artechno organiseerde. "Deze Graft Single is een kleinere versie van de entmachine. Voor deze machine zijn twee operators nodig. Daarom zetten we bij deze machine in op landen waar de kosten voor arbeid nog lager zijn. De capaciteit van deze machine ligt met 1000 planten per uur ook lager."

Op het TomatoTech-event legde Ben al uit dat enten voor veel bedrijven jarenlang een kopzorg was. "Dat we nu dit portfolio van entmachines kunnen aanbieden is een zeer belangrijke ontwikkeling voor de sector."

© Eelkje Pulley | GroentenNieuws.nl
Ben Pieterse op het TomatoTech Event

Voor meer informatie:
TTA-ISO
[email protected]
www.tta-iso.com

Gerelateerde artikelen → Zie meer