U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

VS wil CO₂ in biologische teelt gaan toestaan

Op 23 maart 2026 publiceerde de USDA Agricultural Marketing Service (AMS)* een voorstel om de Nationale Lijst van Toegestane en Verboden Stoffen van het National Organic Program (NOP) bij te werken. Het voorstel zou het gebruik van synthetische koolstofdioxide (CO₂) in biologische teelt onder specifieke voorwaarden toestaan.

De Nationale Lijst bepaalt welke synthetische stoffen zijn toegestaan en welke natuurlijke stoffen verboden zijn volgens het National Organic Program. Volgens de Organic Foods Production Act van 1990 mogen synthetische stoffen alleen worden goedgekeurd als ze aan strikte criteria voldoen en worden aanbevolen door de National Organic Standards Board (NOSB).

Twee voorgestelde toepassingen
De regeling volgt de aanbevelingen van de NOSB uit 2022 en 2024 en stelt CO₂ voor in twee toepassingen:

  • Behandeling van irrigatiewater (7 CFR 205.601(a))
    Synthetische CO₂ zou worden toegestaan om de pH van irrigatiewater aan te passen, wat helpt om ophoping van mineralen en verstoppingen in irrigatiesystemen te voorkomen.
  • In beschermde teelt (7 CFR 205.601(j))
    CO₂ — beperkt tot bijproducten — zou worden toegestaan voor het verrijken van de lucht in kassen en andere systemen voor bedekte teelt, en voor het optimaliseren van de pH van irrigatiewater, zodat voedingsstoffen beter beschikbaar zijn.

Belang voor kasteelt
Het voorstel is vooral relevant voor kastelers. De NOSB benadrukte dat optimale CO₂-niveaus (800–1.000 ppm) essentieel zijn voor plantengroei in gecontroleerde omgevingen, waar gewassen snel de beschikbare CO₂ verbruiken. Aanvulling is vaak nodig, vooral in koudere klimaten met beperkte ventilatie.

Duurzaamheid en veiligheid
Volgens AMS en NOSB wordt het gebruik van opgevangen CO₂ uit bijproducten als milieuvriendelijk beschouwd, omdat het emissies hergebruikt die anders in de lucht zouden terechtkomen.

CO₂ is al goedgekeurd voor gebruik in biologische verwerking en wordt door Amerikaanse toezichthouders, waaronder de FDA en EPA, algemeen als veilig beschouwd. Vergeleken met alternatieven zoals zwavelbranders is CO₂ veiliger voor werknemers en minder schadelijk voor irrigatiesystemen.

Beperkte alternatieven
Zowel AMS als NOSB concludeerden dat natuurlijke CO₂-bronnen op commerciële schaal niet haalbaar zijn, en dat bestaande alternatieven voor pH-regulatie of CO₂-verrijking in kassen minder effectief zijn of hogere risico's met zich meebrengen.

Oproep tot reacties
AMS nodigt het publiek uit om te reageren op verschillende onderdelen van het voorstel, bijvoorbeeld over de noodzaak van synthetische CO₂ voor de voorgestelde toepassingen, of beperkingen tot bijproducten ook voor irrigatie moeten gelden, en de beschikbaarheid van alternatieve stoffen of methoden.

Als het voorstel definitief wordt, breidt het de hulpmiddelen uit voor biologische telers — vooral in kasteelt — terwijl de naleving van de biologische normen behouden blijft.

* De USDA Agricultural Marketing Service (AMS) is een agentschap van het Amerikaanse ministerie van Landbouw dat de afzet van Amerikaanse landbouwproducten bevordert

Bron: www.federalregister.gov

Gerelateerde artikelen → Zie meer