U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Franse supermarktketen Super U start met aquaponicteelt in de winkel

© Super U Labastide-Saint-PierreBegin maart heeft een Super U-supermarkt in Labastide-Saint-Pierre (in het zuiden van Frankrijk) iets bijzonders geopend: een aquaponicteelt van 400 m², direct in de winkel. Dit is volgens de supermarktketen een primeur in Frankrijk. In deze aquaponic worden groenten en vis gekweekt, op slechts een paar meter van de AGF-afdeling.

Aanvulling op het lokale aanbod
De groenten uit de kwekerij worden meteen in de winkel verkocht. Er groeien nu al verschillende soorten, zoals sla, andijvie, boerenkool, paksoi, kruiden (bieslook, koriander, peterselie) en snijbiet. Later in het seizoen komen daar nog producten bij, zoals peulen, tomaten en aubergines.

Volgens supermarktmanager Patrice Marchi is het doel niet om alles zelf te doen, maar om het bestaande aanbod van lokale telers aan te vullen. De verwachting is dat de kwekerij jaarlijks zo'n 2 ton groenten en forel oplevert, al moeten de eerste oogsten dat nog bevestigen.

De supermarkt heeft ook een kleine rokerij en een verwerkingsruimte ingericht, zodat de forel direct ter plekke kan worden verwerkt.

© Marine Inghirami-Benaroch | GroentenNieuws.nl

Teelt zichtbaar voor de consument
Het gaat dus om lokale productie, maar vooral ook om de teelt die zichtbaar is voor de klant. "We wilden de productie zo dicht mogelijk bij de consument brengen. Deze aquaponic staat voor een andere manier van produceren en consumeren, een die duidelijker, lokaler en verantwoordelijker is", legt Patrice Marchi uit. "De voedselproductie is zichtbaar, begrijpelijk en maakt deel uit van de winkelervaring." Maar naast technische innovatie zet Super U in Labastide-Saint-Pierre ook in op een educatieve aanpak. "Klanten kunnen zien hoe het teeltsysteem werkt, de productiecycli begrijpen en betekenis geven aan wat ze kopen."

© Marine Inghirami-Benaroch | GroentenNieuws.nl
Aquaponics, waarbij visteelt en teelt op water worden gecombineerd, werkt in een gesloten systeem. De vissen produceren voedingsstoffen die de planten voeden. De planten filteren op hun beurt het water, dat daarna opnieuw wordt gebruikt voor de vissen. Dit alles met een lager waterverbruik en een continue teelt. Foto: plattegrond van de aquaponic bij Super U in Labastide-Saint-Pierre.

Waarom aquaponics?
Hoewel er steeds meer stedelijke teeltinitiatieven zijn, zoals moestuinen op de daken van sommige supermarkten, heeft Patrice Marchi gekozen voor aquaponics. Naast versheid en nabijheid tot de consument biedt dit model volgens hem meerdere voordelen, met name op het gebied van smaakkwaliteit, water- en afvalbeheer, en het benutten van restwarmte die door de winkel wordt geproduceerd via de koelsystemen. Aquaponics is een systeem dat neigt naar zelfvoorziening in voedingsstoffen voor een gecombineerde teelt van planten en dieren. Teelt op het dak is in deze regio moeilijk toe te passen vanwege de hoge zomertemperaturen en de beperkingen in draagkracht van het gebouw.

Gerelateerde artikelen → Zie meer