Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Spouwscherm isoleert beter dan enkel scherm

Voor veel glastuinbouwbedrijven, vooral kleinere bedrijven met een onbelichte teelt zonder WKK, lopen de kosten voor kasverwarming snel op. Tegelijk is investeren in energiebesparing vaak een lastige afweging: wat levert een extra scherm daadwerkelijk op? En is een spouwscherm een goed alternatief voor een volledige dubbele scherminstallatie? Liesanne Wieleman geeft namens Glastuinbouw Nederland antwoord op die vragen bij Kas als Energiebron. Ze bespreekt onderzoek naar de isolerende werking van spouwschermen.

In het onderzoek naar de isolerende werking van spouwschermen is onderzocht hoe verschillende schermsystemen zich verhouden op het gebied van warmteverlies en isolatie. Het doel was om telers betrouwbare en kwantitatieve informatie te geven om een onderbouwde keuze te maken tussen een enkel scherm, een spouwscherm of een dubbele scherminstallatie.

© Ludvig Svensson

Nauwkeurige metingen en modelberekeningen
Om de effecten van verschillende schermoplossingen goed te kunnen bepalen, zijn in het project laboratoriummetingen gecombineerd met modelberekeningen. In laboratoriumomstandigheden zijn diverse schermmaterialen doorgemeten om de warmteoverdracht nauwkeurig te bepalen. De gemeten parameters zijn vervolgens verwerkt in modellen, zodat de effecten van verschillende schermsystemen beter kunnen worden doorgerekend voor praktijksituaties. De resultaten zijn ook benut om het rekeninstrument KasEnergieWijzer verder te verbeteren.

Betere isolatie met spouwscherm
Uit het onderzoek blijkt dat een spouwscherm een duidelijk betere isolerende werking heeft dan een enkel scherm. Daarmee kan het warmteverlies in de kas aanzienlijk worden beperkt. Voor bedrijven die de stap naar een volledige dubbele scherminstallatie te groot vinden, kan een spouwscherm een interessante en relatief betaalbare tussenoplossing zijn.

De resultaten geven telers handvatten om beter te beoordelen welke scherminvestering past bij hun bedrijf en energiegebruik.

Financiering en coördinatie
Dit project is uitgevoerd door Wageningen University & Research. Dit project is gefinancierd en gecoördineerd door Kas als Energiebron, een innovatieprogramma van het ministerie van LVVN en Glastuinbouw Nederland. Mogelijk gemaakt door Kennis in je Kas (KijK). De proef is begeleid door telers.

Bron: Kas als Energiebron

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer