Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

“Door de samenwerking maken we als teler elk jaar grote stappen”

Is het mogelijk om met 100% groene middelen te telen, zonder dat ziekten en plagen de productie van de telers onrendabel maken? Toen het bestuur van Federatie Vruchtgroente Organisaties (FVO) zich realiseerde dat drastische veranderingen in de manier van telen nodig zijn, is het project 100% Groen Geteeld gestart. "Met een scherp doel voor ogen laten we in de praktijk zien wat we met hechte samenwerking tussen telers, toeleveranciers en overkoepelende organisaties kunnen bereiken", aldus Ronald Grootscholten, vanuit Florpartners projectleider 100% Groen Geteeld, in dit verhaal in aanloop naar de uitreiking van de Tuinbouw Ondernemersprijs. 100% Groen Geteeld is genomineerd voor de Themaprijs Samenwerking & Samenhang.

"We zijn als FVO op zoek gegaan naar telers binnen onze coöperaties die gemotiveerd waren om mee te doen met dit project", aldus Ton van Dalen, directielid Oxin Growers, bestuurslid FVO en portefeuillehouder 100% Groen Geteeld. "De weerbare plant staat centraal; daar zetten we diverse partners omheen, die allemaal vanuit hun eigen expertise de teler helpen om zo groen mogelijk te telen."

© Tuinbouw Ondernemersprijs

Urgentie
Een aanleiding voor FVO om het project 100% Groen Geteeld te initiëren, is de maatschappelijke verantwoordelijkheid die ondernemers voelen. "Als sector vinden we het belangrijk om op een duurzame manier bezig te zijn. Telen met chemische middelen heeft de toekomst niet", aldus Ronald. "Als we in de toekomst nog steeds mooie producten willen telen moeten we in oplossingen denken en daar is 100% Groen Geteeld uit ontstaan. Dat doen we door op grote schaal praktijkervaring op te doen met groene middelen en andere oplossingen."

Zelf oplossen
"We kiezen met dit project er voor om zelf de touwtjes in handen te nemen als sector", aldus Ton. "In de glastuinbouw lossen we het graag zelf op. Door zo intensief met allerlei partijen samen te werken rondom de telers, en dit groots aan te pakken, gaan we de complexe uitdagingen aan."

"We geven vol gas op dit project", aldus Peter Hendriks, CEO Hoogendoorn Growth Management. "De koplopers in de tuinbouw nemen hierin het voortouw, met elkaar. En dat is investeren, want we weten niet wat we niet weten. Alle betrokken partijen leren van de grootschalige experimenten die onder 100% Groen Geteeld uitgevoerd worden, op basis waarvan we ook weer onderzoeksvragen kunnen formuleren om sector breed nieuwe kennis te vergaren via onderzoeksinstellingen. Zo zijn we in staat op de regelgeving vooruit te lopen, in plaats van af te wachten tot wetgeving bepaalde teelten in Nederland onmogelijk maakt."

Van elkaar leren
Die systeemaanpak is voor iedereen een nieuwe manier van werken. "We zijn als substraatleverancier al langer bezig met het verhogen van de weerbaarheid van de plant via het substraat", legt Karel de Bruijn uit, Business Unit Directeur bij Van der Knaap Groep. "Doordat we met alle telers en partners samen een preventief teeltprogramma opstellen vanuit het kwadrant dat Delphy heeft opgesteld over plantweerbaarheid, kijken we per gewas naar het gehele teeltsysteem. Zo leren we allemaal van elkaar."

Peter Bergsma van Drenthe Growers is een deelnemende pilotteler en past de nieuwe systeemaanpak toe. "Je gaat van curatief behandelen naar preventief de planten weerbaar maken", aldus Peter, die op 18 hectare komkommers teelt en met 5 hectare meedoet aan 100% Groen Geteeld. "Tegelijkertijd moet je wel je productie halen, als teler. We zien dat we dankzij de samenwerking in dit project elk jaar grote stappen maken met de systeemaanpak."

Ook teler Jan Reijm uit Zevenhuizen neemt deel aan dit pilotproject en ziet het proces positief in. "De manier waarop we dit met elkaar aanpakken zorgt ervoor dat we stappen vooruit zetten", aldus de paprikateler, die 4 van de 8 hectare inzet voor 100% Groen Geteeld. "Maar de uitdagingen blijven. Door samen kritische vragen stellen aan elkaar en anders te durven kijken, zien we dat er steeds meer mogelijk is."

"De nominatie voor de Themaprijs is een grote eer", besluit Ronald. "Dit is een hele urgente en tegelijk complexe vorm van samenwerken door de hele sector heen. De progressie die alle partijen daarin boeken, wordt nu gezien. Dat is een verhaal dat we graag delen."

Bron: Tuinbouw Ondernemersprijs

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer