De eisen voor AGF-verpakkingen veranderen. Met nieuwe wetgeving zoals EUDR en de aankomende PPWR verschuift de focus steeds meer naar circulaire materialen, betere recyclebaarheid en verantwoord grondstofgebruik. Dat vraagt om slimme keuzes. "Wij zien de veranderende wetgeving als kans om verpakkingen te creëren die niet alleen voldoen aan de regels, maar ook de kwaliteit, versheid en uitstraling van groenten en fruit naar een hoger niveau tillen", licht Marnix van der Caaij, algemeen directeur Quality Pack, toe.
Kort en krachtig: wat verandert er in de wetgeving?
PPWR (Packaging & Packaging Waste Regulation) - EU-wetgeving die van toepassing is op verpakkingen. Deze wetgeving zal gefaseerd ingaan vanaf 2025-2030 en verplicht:
- Toepassing van gerecycled materiaal in kunststofverpakkingen van minimaal 30%
- Recyclebaarheid van verpakkingen, volgens classificatie A, B of C. Vanaf 2030 mogen alleen verpakkingen met classificatie A, B of C (≥ 70% recyclebaar) op de markt komen
- Reductie van materiaalgebruik, zowel gewicht als volume van de verpakking
- Composteerbaarheid van onder andere "sticky labels" op groenten en fruit
- Geen inzet van wegwerpplastic voor onbewerkte verse producten onder de 1,5 kilogram
EUDR (EU Regulation on Deforestation-free Products) - richt zich op grondstoffen en materiaalgebruik zonder ontbossingsrisico. Dit heeft met name betrekking op hout- of papierkartonnen verpakkingen. Tegelijkertijd worden transparantie en traceerbaarheid in de gehele keten belangrijker.
Voor verpakkingen betekent dit dat zij niet alleen functioneel en aantrekkelijk moeten zijn, maar ook efficiënt, recyclebaar en aantoonbaar duurzaam. Quality Pack speelt een actieve rol in om dit te garanderen, richting afnemers en toeleveranciers.
Duurzame oplossingen zonder compromis
Bij het verpakken van groenten en fruit blijft voor ons het versproduct centraal staan. Dit moet optimaal beschermd worden en zijn versheid behouden. Daarom bieden wij oplossingen die aansluiten bij de wetgeving van morgen, zonder concessies te doen op productkwaliteit, houdbaarheid en functionaliteit.
© Quality Pack
Marnix noemt enkele concrete voorbeelden:
- "Dunnere folies (tot 25%). Met innovatieve topseal- en flowpackfolies kunnen we het materiaalgebruik aanzienlijk verminderen, zonder dat dit ten koste gaat van de stevigheid en bescherming van de versproducten.
- Recyclebare content in flowpack & topseal. Onze folies van volledig of deels gerecycled materiaal voldoen aan strenge criteria. Deze topseal- en flowpackfolies behouden kwaliteit, houdbaarheid en presentatie. Ook bieden we speciaal ontwikkelde CO₂-neutrale folies voor wie een extra stap richting duurzaamheid wil zetten.
- Plasticvrije verpakkingen. We beschikken over een groot aanbod van kunststofvrije verpakkingen, zoals kartonnen schalen met cellulosefolie en schalen gemaakt van pulp.
- Composteerbare verpakkingen. Deze verpakkingsoplossingen bieden goede bescherming aan versproducten en zijn volledig composteerbaar, zonder concessies aan gebruiksgemak en kwaliteit. Deze composteerbare componentverpakkingen vormen een goed alternatief voor het gebruik van wegwerpverpakkingen.
- RPET-schalen Onze schalen van gerecycled PET sluiten naadloos aan op de nieuwe PPWR-eisen en bieden uitstekende bescherming voor kwetsbare groenten en fruit."
Duurzaam en efficiënt
"Duurzaamheid betekent voor ons niet minder, maar slimmer verpakken: innovatieve materialen, lichtere constructies, betere circulariteit en dezelfde hoge kwaliteit als altijd. Vanuit onze jarenlange ervaring in de AGF weten we exact wat een product nodig heeft en welke materialen en verpakkingsvormen passen binnen de nieuwe kaders. De komende maanden lichten we duurzame verpakkingsoplossingen uit, met concrete voordelen die ze bieden voor telers, retailers en consumenten."
Voor meer informatie:
Erik van Geest
Quality Pack
Tel.: 0180 555 999
[email protected]