Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Mexico vergroot tomatenexport naar Canada

In Mexico is de export van tomaten naar Canada toegenomen nadat Mexicaanse producenten hun afzet deels hebben verlegd als gevolg van een antidumpingheffing die de Verenigde Staten instelden. Volgens cijfers van de Mexicaanse centrale bank (Banxico) en het ministerie van Economie bedroeg de export van verse of gekoelde tomaten naar Canada tussen januari en november 2025 circa 8,1 miljoen dollar, een stijging van 134 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder.

De groei volgt op een zwakker exportjaar in 2024, toen de Mexicaanse tomatenexport naar Canada uitkwam op 4,1 miljoen dollar, een daling van 24,5 procent vergeleken met 2023. Hoewel Canada in absolute zin een beperkte afzetmarkt blijft, is het aandeel in de totale Mexicaanse tomatenexport toegenomen. In de eerste tien maanden van 2025 ging 0,34 procent van de export naar Canada, tegenover 0,11 procent in dezelfde periode een jaar eerder. Het aandeel van de Verenigde Staten daalde in diezelfde periode met 8 procent.

Uit exportgegevens blijkt dat 74 procent van de Mexicaanse tomatenexport naar Canada plaatsvond tussen augustus en november 2025, nadat de Amerikaanse heffing van kracht werd. Het Amerikaanse ministerie van Handel stapte op 14 juli 2025 uit de Tomato Suspension Agreement en voerde een antidumpingheffing in van 17 tot 21 procent op Mexicaanse tomaten. Deze maatregel had gevolgen voor leveringen, referentieprijzen en teeltplannen.

Tussen januari en november 2025 daalde de Mexicaanse tomatenexport naar de Verenigde Staten met ongeveer 16 procent op jaarbasis. Als reactie voerde de sector minimumexportprijzen per ras in, met als doel de opbrengsten te stabiliseren.

Tomaten zijn goed voor een jaarlijkse exportwaarde van ongeveer 3 miljard dollar binnen de Mexicaanse agro-export. Traditioneel gaat circa 99,7 procent van deze export, ter waarde van ruim 2,8 miljard dollar, naar de Verenigde Staten, wat de sector gevoelig maakt voor beleidswijzigingen.

"Deze bijna volledige concentratie op één markt heeft ons daar weliswaar tot marktleider gemaakt, maar maakt ons nu buitengewoon kwetsbaar. Het lot van duizenden telers en banen wordt daarmee afhankelijk van de politieke koers van onze noorderbuur," aldus José Gerardo Tajonar, voorzitter van de Nationale Vereniging van Importeurs en Exporteurs van Mexico.

Volgens Tajonar raakt de Amerikaanse heffing met name producenten in Sinaloa, Sonora en Baja California. "Dit is het moment waarop diversificatie geen keuze meer is, maar een strategische noodzaak wordt, en Canada zich aandient als het meest logische alternatief," stelt hij.

Canada consumeert jaarlijks ongeveer 780.000 ton tomaten en biedt onder het USMCA-handelsakkoord tariefvrije toegang. Toch bedraagt het Mexicaanse marktaandeel slechts circa 0,3 procent. Bronnen uit de sector wijzen daarnaast op logistieke ontwikkelingen, waaronder een geïntegreerd spoornetwerk dat Mexico, de Verenigde Staten en Canada met elkaar verbindt.

"Deze stalen ruggengraat, die de Mexicaanse productiegebieden rechtstreeks verbindt met de Canadese afzetcentra, biedt intermodale transportdiensten met gekoelde spoorwagons. Daarmee kunnen grote volumes efficiënter, goedkoper en met meer zekerheid worden vervoerd dan voorheen," aldus Tajonar.

"Het benutten van de preferentiële toegang onder USMCA en de nieuwe spoorcorridor," voegt hij daaraan toe, "is geen afwijzing van de Amerikaanse markt, maar een uiting van economische soevereiniteit en gezond ondernemerschap."

Bron: Mexico Business News

Gerelateerde artikelen → Zie meer