Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Substraat besproken op IPM Essen

Tijdens IPM Essen kreeg je dit jaar de kans om een glimp op te vangen van de huidige situatie in de substraatmarkt — en dat is een markt in beweging. De tekorten aan substraat, veroorzaakt door een lagere aanvoer uit de Baltische Staten, hebben een duidelijk effect. Sommige leveranciers moeten hun voorraad verdelen onder bestaande klanten, terwijl anderen nog genoeg hebben om nieuwe kopers te verwelkomen. De prijzen van zowel kokos als veen zijn gestegen, en deze ontwikkelingen lijken te leiden tot een definitieve doorbraak van substraatadditieven zoals houtvezel en veenmos.

© Arlette Sijmonsma | GroentenNieuws.nl

Vorig jaar waarschuwde de industrie al: door de weersomstandigheden was de veenproductie in de Baltische Staten aanzienlijk lager dan in andere jaren. Hoewel niet alle leveranciers getroffen zijn — de Scandinavische oogst is bijvoorbeeld minder beïnvloed — leidt dit toch tot een verschuivende markt.

Door de huidige kou hebben sommige fabrieken de productie moeten stilleggen. Enerzijds is dat niet zo erg, aangezien de productie al lager was; anderzijds zal dit vrijwel zeker een piek in de vraag veroorzaken zodra het weer verbetert en iedereen klaar is om het seizoen te starten.

Substraatadditieven zoals houtvezel worden al jaren gepromoot, en de huidige tekorten kunnen eindelijk leiden tot grootschalige adoptie door telers. Ook leveranciers van perliet en vermiculiet aarzelen niet om hun producten onder de aandacht te brengen, wat telers kan helpen om mengsels met de gewenste eigenschappen te creëren. Zoals al jaren waren er ook weer veel Indiase leveranciers met hun kokosproducten aanwezig op de beurs.

Het is een nieuwe dimensie in een markt die de afgelopen tien jaar al wordt gedreven door acquisities en fusies. De overname van Agaris door de Britse groep Evergreen Garden Care is slechts de meest recente. Deze werden voorafgegaan door deals met Compacqpeat / Pindstrup, Van der Knaap / Premier Tech en eerder overeenkomsten zoals Legro / Botanicoir, Kekkilä-BVB (en Brill), evenals Bol Peat / Shakti Cocos / Klasmann-Deilmann. De substraatmarkt is een markt die niet alleen nieuwe fases ingaat, maar ook reageert op wereldwijde veranderingen — zowel qua aanbod als klantvraag.

Gerelateerde artikelen → Zie meer