Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Bangladesh wil meer tomaten exporteren vanwege overschotten

Bengaalse tomatentelers kampen opnieuw met een vertrouwd probleem: een overschot aan aanbod. De telersprijs is ingestort tot slechts 5 taka (€0,04) per kilo, terwijl consumenten in de stad nog altijd 35 tot 40 taka (€0,25-0,30) per kilo betalen. "Toch zijn er hoopvolle signalen", zegt Md. Irfan van R S Enterprise, verwijzend naar de eerste gekoelde container met 66 ton tomaten die onlangs richting Maleisië is vertrokken. "Exportdoorbraken zoals deze kunnen uitkomst bieden nu de binnenlandse markt wordt overspoeld door aanvoer uit teeltregio's als Rajshahi en Bagerhat."

Volgens Irfan is het essentieel dat Bangladesh zich nadrukkelijker op de internationale tomatenhandel richt. "Een betere exportstructuur kan eerlijke prijzen opleveren voor telers, die vorig jaar nog tomaten op het veld moesten laten verrotten of als veevoer gebruikten door een gebrek aan opslagmogelijkheden."

© RS Enterprise

Alleen al de winterhandel uit Rajshahi vertegenwoordigt jaarlijks €7,7 miljoen aan lokale omzet. Daar worden hoogwaardige rassen geteeld zoals Bahubali, Beautiful-2, Bipul Plus, PM-1220 en Mintu Super. Dankzij hun smaak en stevige structuur zijn deze rassen geschikt voor contractteelt met pakstations als PRAN. Gestructureerde ketensamenwerking verhoogt inmiddels de kwaliteit, al blijven prijsfluctuaties groot door het aanhoudende tekort aan koelopslag, ondanks stabiele vraag op de lokale markten.

R S Enterprise exporteert cherrytomaten, ronde tomaten en pruimtomaten. "Ze zijn natuurlijk gerijpt, helder rood van kleur, stevig, residuvrij en hebben een goede houdbaarheid. We verschepen via de havens van Chittagong en Mongla naar supermarkten, groothandels en verwerkers in onder andere India, Nepal, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Zuidoost-Azië", legt Irfan uit.

Voor tomaten die aan exportkwaliteit voldoen, zijn de prijzen vorige week met 8% gestegen. Ze liggen tot 12% hoger dan vorig jaar. Die stijging is vooral te danken aan betere kwaliteit en toenemende buitenlandse vraag. "De binnenlandse markt blijft overspoeld, maar de export naar Maleisië en de groei van jaarrondteelt in kassen bieden perspectief", aldus Irfan. Bangladesh investeert daarnaast in gekoelde logistiek en traceerbaarheidssystemen om vertrouwen op te bouwen bij internationale afnemers.

Ook wintergewassen zoals kool, radijs, doperwten, mungbonen en pompoen vinden hun weg naar de exportmarkt. Aardappelen zijn zelfs het hele jaar door beschikbaar. Toch blijven structurele knelpunten zoals beperkte verwerkingscapaciteit en opslagmogelijkheden de winstgevendheid drukken. Irfan verwacht desondanks dat de markt zich de komende weken zal stabiliseren, zowel lokaal als voor de exportpartners.

Voor meer informatie:
Md. Irfan
R S Enterprise
Tel: +880 1727 666 065 (Bangladesh)
[email protected]

Gerelateerde artikelen → Zie meer