Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Speciaal geteeld aubergineras bevat stof die darmkankercellen kan afremmen

Een team van wetenschappers van de Universiteit van Granada en het biosanitaire onderzoeksinstituut ibs.GRANADA heeft in samenwerking met de Cellbitec Stichting natuurlijke stoffen gevonden in de zaden van een speciaal geteeld aubergineras, S0506. Deze stoffen blijken in staat om de groei van darmkankercellen af te remmen. De resultaten zijn onlangs gepubliceerd in het vakblad Food Bioscience.

Het gaat om extracten die rijk zijn aan flavonoïden en polyfenolen. In laboratoriumonderzoek, zowel op celkweken als op proefdieren, bleek dat deze stoffen niet alleen de tumorgroei remmen, maar ook invloed hebben op kankerstamcellen, die vaak verantwoordelijk zijn voor medicijnresistentie en terugkeer van de ziekte. Tegelijkertijd laten ze gezonde cellen met rust, of veroorzaken ze slechts minimale schade. Dat maakt de extracten veelbelovend als basis voor toekomstige aanvullende kankerbehandelingen.

© ibs.Granada

De extracten werden gewonnen uit rijpe, ontvet gemaakte zaden van de S0506-aubergine, een kruising van verschillende variëteiten. De zaden werden geleverd door het biotechnologiebedrijf Beyond Seeds, via de stichting Cellbitec.

Met geavanceerde analysetechnieken werden hoge concentraties bioactieve stoffen aangetoond, zoals kaempferol, quercetine en protodioscine. Al bij lage doseringen lieten deze stoffen in menselijke en muizen-darmkankercellen een krachtig remmend effect op de celdeling zien. Uit het labonderzoek blijkt dat de werking vooral berust op het activeren van processen als apoptose (geprogrammeerde celdood) en autofagie (het afbreken van defecte cellen), en op het verstoren van het celskelet van tumorcellen.

De studie bevindt zich nu in de preklinische fase. In dierproeven met geïnduceerde tumoren wist het team de tumorgroei aanzienlijk te verminderen met het auberginezaad-extract. Ook werd een sterke afname gezien van de vorming van nieuwe bloedvaten, een cruciaal proces waarmee tumoren zich voeden en blijven groeien. Dit anti-angiogene effect vergroot de mogelijke waarde van het middel als aanvullende therapie.

Darmkanker is wereldwijd een van de meest voorkomende kankersoorten. De zoektocht naar nieuwe behandelmogelijkheden blijft daarom dringend nodig. De onderzoekers benadrukken dat vervolgonderzoek nodig is om het werkingsmechanisme verder uit te diepen en te bepalen welke doseringen veilig en effectief zijn.

Voor meer informatie:
ibs.Granada
www.ibsgranada.es

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer