Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Slimme inzet van nuttige insecten houdt bladluizen onder controle

Het bestrijden van bladluizen met natuurlijke vijanden is al vaker onderwerp van discussie geweest. Vooral omdat deze plaaginsecten zich razendsnel kunnen voortplanten, zeker onder gunstige omstandigheden. Wie bladluizen echt wil indammen, moet er vroeg bij zijn. Dat betekent: preventief ingrijpen met herhaalde uitzettingen van nuttige insecten, vooral tijdens de risicovolle momenten in het seizoen.

© Bioplanet Srl

Volgens een bericht van Biogard – Bioplanet zijn er in Italië in 2024 en in het voorjaar van 2025 meerdere praktijkproeven gedaan met combinaties van verschillende soorten natuurlijke vijanden. "Deze werden in diverse stadia losgelaten. Opvallend goede resultaten werden behaald bij de bestrijding van Aphis gossypii, een van de meest hardnekkige bladluizen in de tuinbouw, vooral op komkommerachtigen."

De succesvolle proeven leidden tot verdere toepassingen eind zomer en begin herfst, met name op courgette in Sicilië, bij aanplanten in september, oktober en november 2025.

© Bioplanet Srl

"We werken met een combinatie van twee biologische bestrijders", legt expert Stefano Foschi uit. "De sluipwesp Aphidius colemani (AphidiPAK) en de galmug Aphidoletes aphidimyza (MizaPAK). Beide worden vanaf de eerste groeifase na het uitplanten ingezet."

"De insecten worden in de vorm van 'mummies' op het gewas gebracht. Deze komen gespreid uit in de dagen na het loslaten, en herhaalde toepassingen zorgen voor een langdurige aanwezigheid op het veld. Zo ontstaat er een continue beschermingslaag tegen bladluisuitbraken."

Een waardevolle aanvulling op deze strategie is het gebruik van Aphidius colemani als volwassen insect, een innovatie in het Biogard-assortiment onder de naam AphidiPAK FLY.

"Door bevruchte vrouwtjes direct los te laten, hebben we meteen actieve insecten op het veld. Die kunnen vanaf de eerste momenten haarden van bladluizen opsporen en aanpakken, zelfs als de aantasting nog niet zichtbaar is", legt Foschi uit.

Later in het seizoen kan deze 'volwassenen-versie' gericht worden ingezet, precies daar waar kolonies zijn gesignaleerd. Zo kunnen telers lokaal en doeltreffend ingrijpen.

"Ook het gebruik van Aphidoletes aphidimyza, dat in andere Europese landen al met succes wordt ingezet, blijkt goed te werken onder onze teeltomstandigheden", besluit Foschi.

Voor meer informatie:
CBC (Europe) S.r.l. Div BIOGARD
via Zanica, 25
24050 Grassobbio (BG) – Italië
Tel: +39 (0)35 335313
[email protected]

Gerelateerde artikelen → Zie meer