Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

"Goed mogelijk om belichting 's ochtends tijdelijk af te schakelen"

In de afgelopen jaren zijn elektriciteitskosten sterk toegenomen, waardoor de glastuinbouw op zoek is naar nieuwe belichtingsstrategieën, waarbij energiekosten verlaagd kunnen worden zonder nadelige effecten voor groei en productie. Een van de mogelijkheden zou kunnen zijn om op de uren dat stroomprijzen hoog zijn, met name in de ochtend en einde van de middag, minder of niet te belichten, en dit te compenseren op uren dat de stroomprijzen minder hoog zijn.

In het project "DYNAMIEK: Dynamisch belichten op basis van plantsensoren en modellen: wanneer mag het licht uit?" wordt daarom onderzoek gedaan naar de grenzen en mogelijkheden van dynamisch belichten in vruchtdragende tomatengewassen. In vier kasafdelingen zijn tomatengewassen geteeld bij een constante lichtintensiteit van 290 μmol m-2 s -1 gedurende 18 uur, afschakelen van de belichting gedurende 2 of 4 uur in de ochtend, en dit compenseren met een hogere lichtintensiteit gedurende de dag, en een week/weekend strategie waarbij gedurende de week geteeld werd met de belichting 2 uur uit in de ochtend, en in het weekend niet.

Het bleek goed mogelijk tomaten te telen onder dynamische belichtingsstrategieën waarbij de (LED) belichting in de ochtend tijdelijk wordt afgeschakeld. Er bleek nauwelijks effect te zijn van het afschakelen van het licht gedurende 2 uur in de ochtend op groei en productie van het gewas. Wanneer deze periode verlengd werd naar 4 uur, werden groei en productie negatief beïnvloed, door een lager chlorofylgehalte, lagere lichtabsorptie en minder gewasfotosynthese. Deze effecten zijn met sensoren vroegtijdig te detecteren, zodat hierop gestuurd kan worden in de teelt. Een week/weekend strategie waarin gedurende de week geteeld werd met de belichting 2 uur uit in de ochtend, en in het weekend met een constante intensiteit kon probleemloos toegepast worden.

Lees hier het onderzoeksrapport

Gerelateerde artikelen → Zie meer