Een paar duizend agrarische ondernemers worden 11 en 12 december uitgenodigd om (weer) deel te nemen aan het online onderzoek dat onderdeel is van de AgroNutri Monitor 2026. De monitor is opgezet om de positie van agrarische ondernemers in de keten te verbeteren en knelpunten rond verduurzaming in kaart te brengen.
Het onderzoek brengt de meerkosten en meeropbrengsten van voedselproducten met een duurzaamheidskeurmerk in kaart, van de landbouw tot de supermarkt. Daarnaast geeft de monitor aan wat de mening van boeren en tuinders is over de prijzen en kosten van productie onder een duurzaamheidskeurmerk. Het onderzoek gaat in op vragen als:
- Worden agrarische ondernemers beloond voor hun inspanningen voor verduurzaming?
- Zijn de marges eerlijk verdeeld in de keten?
- Hoe moeilijk of makkelijk is het voor agrarische bedrijven om duurzaamheidskeurmerken in te voeren?
Opdrachtgevers en uitvoerders
De vijfde AgroNutri Monitor wordt uitgevoerd door Wageningen Social & Economic Research (WSER) en Geelen Consultancy, in opdracht van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) en het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). De AgroNutri Monitor, met daarin de resultaten van het online onderzoek, wordt in september 2026 gepubliceerd door de ACM.
De volgende productgroepen komen (weer) aan bod: melk, varkens (vleesvarkens en/of zeugen), tafelaardappelen, fritesaardappelen, appels, peren en de glasgroenten tomaten, paprika's, komkommers, courgettes, aubergines en overige groenten en fruit onder glas. Daarnaast doen ook vollegrondsgroenten, met name sperziebonen, rode kool en wortelen mee.
Deelname mogelijk vanaf 11 december
Agrarische ondernemers ontvangen op 11 en 12 december 2025 een e-mail met een link naar de online vragenlijst. Zij kunnen vanaf 11 december 2025 de vragenlijst invullen via: www.geelen-consultancy.nl/prijsvorming. Het invullen van de vragenlijst duurt slechts 5 tot 10 minuten (korter dan voorgaande edities). Alle antwoorden worden anoniem verwerkt, conform de AVG-wetgeving.
Door mee te doen laten agrarische ondernemers horen waar het knelt in de prijsvorming en wat beter kan in de keten. Deelnemers maken bovendien kans op een digitale Bol.com-cadeaukaart van €20 en kunnen aangeven of zij het eindrapport digitaal willen ontvangen.
Vragen?
- Voor inhoudelijke vragen: [email protected]
- Voor overige vragen: [email protected] (Jan Geelen)
Benieuwd naar de resultaten van de vierde AgroNutri Monitor 2025?
De winstmarge op biologische producten was in de periode 2021-2023 lager dan de winstmarge op niet-biologische producten. Onder biologische producenten van tafelaardappels, melk en varkensvlees maakte 65% van de bedrijven verlies.
Volgens de onderzochte boekhoudgegevens is de winst op tafelaardappels, melk en vleesvarkens met een niet-biologisch duurzaamheidskeurmerk gemiddeld hoger dan de winst op producten zonder duurzaamheidskeurmerk. De meerprijs weegt gemiddeld op tegen de meerkosten. Er zijn wel verschillen in winstgevendheid tussen boeren, namelijk:
- Van de melkveehouders met een niet-biologisch duurzaamheidskeurmerk maakte 39% verlies in 2021-2023 en 61% winst. Van de melkveehouders zonder een niet-biologisch duurzaamheidskeurmerk maakte 32% verlies in 2021-2023 en 68% winst.
- Onder On the way to PlanetProof producenten van tafelaardappels maakte 15% van de bedrijven verlies in 2021-2023 en onder producenten zonder duurzaamheidskeurmerk 28%.
- Onder Beter Leven 1 ster vleesvarkenshouders maakte 43% van de bedrijven verlies in 2021-2023 en onder producenten zonder duurzaamheidskeurmerk 65%.
De vragenlijst voor de monitor van 2025 is ingevuld door ruim 1.100 boeren en tuinders.
- Producenten van tafelaardappels, groente en fruit zijn van mening dat voor On the Way to PlanetProof producten in 2024 geen meerprijs betaald werd ten opzichte van producten zonder keurmerk. Dit gebeurt overigens wel sinds april 2025.
- Van de producenten met een duurzaamheidskeurmerk was 38% van alle respondenten van mening dat de meerkosten volledig gedekt werden en 62% dat deze niet volledig gedekt werden (Figuur 1). Onder AGF producenten was één derde van mening dat de meerkosten volledig gedekt werden en onder producenten van vleesvarkens was dit de helft.
- De administratie en de kosten voor certificering worden als belemmering ervaren. De eisen zijn volgens sommige boeren en tuinders hoog of onduidelijk en de benodigde investeringen kunnen groot zijn. In de melkveehouderij zijn wachtlijsten en toegang tot grond ook een probleem.
- Producenten van aardappels, groente en fruit ervaren het schrappen van gewasbeschermingsmiddelen als een risico. Agrarisch producenten zijn ook bang dat de eisen van keurmerken in de toekomst toenemen en dat de meerprijzen onder druk komen te staan.
© Geelen Consultancy
Figuur 1: In hoeverre dekt de meerprijs van een keurmerk de meerkosten
De AgroNutri Monitor 2025 kan hier gevonden worden.