De Raad van de Europese Unie heeft een besluit aangenomen waarin de positie van de EU wordt vastgelegd binnen het EU-Oekraïne Associatiecomité (handelconfiguratie) met betrekking tot de vermindering of afschaffing van douanerechten op diverse agri-food producten, waaronder verse groenten en fruit.
Deze stap volgt op een voorlopige overeenkomst die op 30 juni 2025 werd bereikt tussen de Europese Commissie en Oekraïne over een herziening van de EU-Oekraïne Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA). Het doel is het opzetten van een langdurig en wederzijds handelskader als onderdeel van het bredere EU-toetredingsproces van Oekraïne.
© EU Commission
Lars Løkke Rasmussen, minister van Buitenlandse Zaken van Denemarken
Lars Løkke Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken: "Dit besluit onderstreept de onwankelbare en veelzijdige steun van de EU aan Oekraïne, na drie jaar van onverholen en ongerechtvaardigde Russische agressie. We bieden Oekraïne militaire en financiële ondersteuning, maar moeten ook de handelsliberalisering bevorderen. Zowel de EU als Oekraïne zullen baat hebben bij de afschaffing van douanerechten, wat zal leiden tot blijvende economische stabiliteit, duurzame handelsrelaties en een verdere integratie van Oekraïne in de Unie."
Verwacht wordt dat dit besluit van de Raad de handelsstromen tussen de EU en Oekraïne zal versterken. Ondertussen zorgt het ervoor dat toegang tot de markt voor Oekraïne gepaard gaat met een geleidelijke aanpassing aan EU-normen voor dierenwelzijn, gewasbeschermingsmiddelen en diergeneesmiddelen.
Het kader bevat vrijwaringsmechanismen die beide partijen in staat stellen in te grijpen bij eventuele marktverstoringen. Voor gevoelige land- en tuinbouwproducten zoals suiker, pluimvee, eieren, tarwe, maïs en honing blijft de toegang beperkt en zal deze geleidelijk worden verruimd. Volledige liberalisering wordt alleen overwogen voor niet-gevoelige producten zoals melk en zuivelproducten.
Na het besluit van de Raad zal het Associatiecomité EU-Oekraïne, dat in de handelsconfiguratie bijeenkomt, de maatregel formeel goedkeuren als onderdeel van het herzieningsproces volgens artikel 29, lid 4, van de Associatieovereenkomst EU-Oekraïne. Dit proces beoogt het versnellen en uitbreiden van de afschaffing van douanerechten in de bilaterale handel.
De associatieovereenkomst tussen de EU en Oekraïne, ondertekend in 2014 en sinds september 2017 van kracht, heeft als doel de politieke en economische banden te versterken en tegelijkertijd de afstemming tussen Oekraïne en de EU te bevorderen. De DCFTA, de economische pijler van deze overeenkomst, biedt een kader voor het moderniseren van de Oekraïense handels- en economische systemen.
Sinds de grote Russische inval in Oekraïne heeft de EU handelsfaciliteiten en autonome handelsmaatregelen aangeboden die brede markttoegang verschaffen. Deze maatregelen werden in 2023 en 2024 verlengd, maar liepen af op 6 juni 2025.
Voor meer informatie:
Maria Daniela Lenzu
European Commission
Tel: +32 2 281 21 46
[email protected]
www.consilium.europa.eu