Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Economisch beeld september blijft negatief

Het conjunctuurbeeld in Nederland was in september vrijwel even negatief als in juli en augustus, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de Conjunctuurklok van september presteerden 12 van de 13 indicatoren slechter dan hun langjarige trend.

© CBS

Het consumentenvertrouwen bleef in september stabiel op het niveau van de voorgaande twee maanden, terwijl het producentenvertrouwen iets minder negatief was dan in augustus. Beide vertrouwensindicatoren liggen onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar.

Consumptie van huishoudens gegroeid
Ondanks het negatieve conjunctuurbeeld groeiden de consumptie van huishoudens en de export in juli. Huishoudens besteedden 1,3 procent meer dan een jaar eerder, en de goederenexport nam met 2,4 procent toe. Daarentegen krompen de investeringen in materiële vaste activa met 3,9 procent, vooral in gebouwen en wegvervoer.

© CBS

De productie van de Nederlandse industrie daalde in juli met 1,1 procent ten opzichte van dezelfde maand in 2024. Het aantal faillissementen nam in augustus af met 21 bedrijven (-7 procent). De prijzen van bestaande koopwoningen stegen in dezelfde maand met 7,9 procent ten opzichte van een jaar eerder.

Op de arbeidsmarkt waren er in augustus 401 duizend werklozen, 3,9 procent van de beroepsbevolking. Werknemers en zelfstandigen werkten in het tweede kwartaal van 2025 ruim 3,7 miljard uur, 0,3 procent minder dan in het voorgaande kwartaal. Het aantal openstaande vacatures daalde met bijna 7 duizend tot bijna 389 duizend en de omzet van uitzendbureaus en arbeidsbemiddeling was 0,3 procent lager dan een jaar eerder.

© CBS

Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in het tweede kwartaal van 2025 met 0,2 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. De groei werd vooral gedreven door investeringen, aangevuld door positieve bijdragen van overheids- en huishoudconsumptie.

Bron: CBS

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer