Rond oktober en november is het voor veel glastuinbouwbedrijven weer tijd voor de jaarlijkse teeltwisseling. Hoe voorkom je dat daarbij onbedoeld meststoffen, gewasbeschermingsmiddelen en percolaatwater in de sloot terechtkomen? Een goede voorbereiding van de teeltwisseling is het geheim. Glastuinbouw Waterproof geeft vier tips.
Waterschappen constateren rond de teeltwisseling regelmatig overschrijdingen van de waterkwaliteitsnormen in sloten rondom glastuinbouwbedrijven. Uit metingen blijkt dat lozingen van meststoffen, gewasbeschermingsmiddelen en percolaatwater daarbij een grote rol spelen. Als ondernemer kun je veel doen om dit soort lozingen te voorkomen. Dat begint met een goede voorbereiding van de teeltwisseling. Zorg verder dat je voldoende medewerkers beschikbaar hebt op de juiste momenten en geef ze goede instructies.
© Glastuinbouw Waterproof
Tips voor een goed voorbereide teeltwisseling
1. Maak een doordacht stappenplan
Er moet veel in korte tijd gebeuren. Bestel afvalcontainers op tijd en zorg dat het afval zo kort mogelijk op je erf ligt. Denk ook na over een goede plek voor de containers (opvang lekwater), zo ver mogelijk bij de sloot vandaan.
2. Pas je drainstrategie op tijd aan
Zorg dat de drainsilo aan het einde van de teelt leeg is. Begin tijdig met een hoger percentage hergebruik van drainwater.
3. Controleer de capaciteit van je rioolbuffer
Kan jouw systeem al het restwater (van reiniging, matten en silo's) opvangen, zuiveren en afvoeren? Zo niet, overweeg dan een extra pomp of buffer.
4. Stop tijdig met water geven
Laat het gewas de substraatmatten droog trekken. Laat ook het gewas goed indrogen. Dit voorkomt lekken op het erf en scheelt kosten in de afvoer.
Bron: Glastuinbouw Waterproof