Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Orius ontwikkelt zwaartekrachtsimulator om plantengroei in de ruimte te bestuderen

"De ruimte dwingt ons om opnieuw na te denken over hoe we hulpbronnen gebruiken"

Het Franse bedrijf Orius heeft Gravilab ontwikkeld, een nieuwe zwaartekrachtsimulator waarmee onderzocht kan worden hoe microzwaartekracht en gedeeltelijke zwaartekracht de groei van planten beïnvloeden. Deze simulator is ontworpen in samenwerking met het Franse ruimteagentschap CNES en het Muséum National d'Histoire Naturelle, als onderdeel van Orius' bredere missie om protocollen te ontwikkelen voor plantenteelt op de maan en Mars.

"Zwaartekracht speelt een cruciale rol in de ontwikkeling van planten – van oriëntatie tot hormoonverdeling en celstructuur," zegt Pierre Jay, medeoprichter van Orius. "Om toekomstige ruimteteelt mogelijk te maken, moeten we precies begrijpen hoe veranderde zwaartekracht elke fase van plantengroei beïnvloedt."

Simulaties voor de maan, Mars en verder
In tegenstelling tot traditionele klinostaten die slechts rond één as draaien, werkt Gravilab met twee roterende assen. Daardoor kan het de omstandigheden van microzwaartekracht en gedeeltelijke zwaartekracht realistischer nabootsen. "Gravilab is een Advanced Random Positioning Machine (A-RPM), waarmee we zwaartekracht tussen 0 en 1G kunnen simuleren – zoals op het ISS, de maan en Mars," legt ingenieur Anas Rais uit.

De simulator is ontworpen voor volledige plantenteelt over meerdere weken en bevat geïntegreerde belichting, irrigatie en klimaatregeling. "Ons doel was om een volledig functioneel teeltsysteem te bouwen in een draaiend apparaat, zonder lekkages of meetfouten," zegt Rais. "Water is een essentiële hulpbron in de ruimte, dus dat onderdeel moest absoluut betrouwbaar zijn."

© Orius

Planten aanpassen aan ruimteomstandigheden
De eerste experimenten richtten zich op Brassica rapa var. japonica (Mizuna), een bladgroente die bekendstaat om haar compacte groei en veerkracht. "We behaalden bijna 100% kieming en konden de volledige ontwikkelingscyclus volgen onder veranderde zwaartekracht," vertelt dr. Pierre-François Pluchon, microbioloog bij Orius.

"Met deze tool kunnen we inductoren testen die specifieke metabole routes activeren. Zo kunnen we de productie van secundaire metabolieten optimaliseren – niet alleen voor toepassingen in de ruimte, maar ook hier op aarde," vult Nathan Fouere Klein aan, promovendus bij Orius en het Museum of Natural History.

© Orius

Het onderzoeksgebied verbreden
Dankzij het modulaire ontwerp van Gravilab kunnen er ook experimenten worden uitgevoerd met cellen, bacteriën, gist en kleine waterorganismen. "Het platform is geschikt voor uiteenlopende ladingen en handhaaft een stabiel zwaartekrachtprofiel in al deze toepassingen," aldus Jay. "Het opent de deur naar een breed scala aan biologische studies."

Orius ziet ruimteonderzoek als een investering in zowel buitenaardse tuinbouw als innovaties op aarde. "De ruimte dwingt ons om op een andere manier na te denken over het gebruik van hulpbronnen," zegt Jay. "Dat perspectief is net zo waardevol voor teelt in gecontroleerde omgevingen op aarde als op de maan."

Voor meer informatie:
Elodie Rallo
Orius
[email protected]
www.orius.co

Gerelateerde artikelen → Zie meer