Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Serreteler investeert met VLIF volop in schermen en folies voor verduurzaming

De Vlaamse land- en tuinbouwsector zet stappen in verduurzaming, onder meer dankzij de steun voor landbouwinvesteringen vanuit het Vlaams Landbouwinvesteringsfonds (VLIF). De investeringen tussen 2016 en 2024 zijn geanalyseerd, op impact op onder meer energiegebruik.

Meer dan 9.000 investeringen zorgden samen voor een energiebesparing van ruim 1.300 GWh in 2024. Deze investeringen, gerealiseerd tussen 2016 en 2024, ontvingen samen 87,7 miljoen euro steun. De energiebesparing leidde op haar beurt tot een reductie in de energetische broeikasgasuitstoot: de in 2024 vermeden CO₂-emissie bedroeg 213 kiloton CO₂.

Belangrijke investeringstypes voor de steun die niet alleen voor de glastuinbouw geldt zijn de isolatie van verwarmde stallen, schermen en folies in serres en rookgasbehandeling. Met investeringen in schermen, folies en omhullingen van serres is 25% van de totale CO₂-emissiereductie gerealiseerd, met rookgasbehandeling 19%.

Er ging ook 14 miljoen euro steun naar investeringen in waterkwaliteit en watergebruik. Van 2017 tot 2024 hebben 2.412 investeringen de wateropslagcapaciteit met bijna 2 miljoen m³ verhoogd, voornamelijk hemelwater.

Investeringen serreteelt
Naast investeringen in schermen, folies en omhullingen van serres en rookgasbehandeling is er ook VLIF-steun gegeven voor batterijopslag voor groene energie (24x), beglazing met onder meer diffuus- of AR-glas (54x), aansluiting op een extern energie- of CO₂-netwerk (5x), LED (2210x) en LED inclusief armaturen (62x). In de categorie schermdoeken werd met 188x het vaakst gekozen voor een energiescherm.

Omdat VLIF nooit volledige serres subsidieert, enkel onderdelen, en de VLIF-steun bij nieuwe serres slechts een klein deel van de totale investering vertegenwoordigt, zal de steun op zich nooit bepalend zijn voor het feit of de investering uitgevoerd wordt of niet, zo staat in de analyse.

© Dumez L. & Merckx S. (2025) VLIF: van investering tot impact. Duurzaamheidseffecten van de VLIF-investeringssteun, Agentschap Landbouw en Zeevisserij, Brussel.

Gerelateerde artikelen → Zie meer