Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Miguel Demaeght, BelOrta:

“We blijven focussen op smaak en origine”

Tholen - "Het belangrijkste is dat we goed luisteren naar de klant," zegt Miguel Demaeght, Sales Manager Fruit bij BelOrta. "Op basis daarvan moeten we zoeken naar producten die zowel voor de klant als ook voor de teler interessant en rendabel zijn. Dat is soms een uitdagende zoektocht."

Een zoektocht die in het geval van de Belgische meloen goed is gelukt. Miguel vertelt dat het meloenenproject BelOmelon vijf jaar geleden is opgezet op vraag van twee klanten. "In plaats van eerst te produceren en dan afzet te zoeken, hebben we het andersom gedaan. Voordat het eerste zaadje gezaaid werd, hadden we al een partner om het samen mee uit te rollen." Inmiddels is er van 7 hectare opgeschaald naar een uit de kluiten gewassen project en zijn er van eind mei tot eind augustus Belgische Charentais-meloenen beschikbaar en in augustus watermeloenen en mini-watermeloenen van Belgische bodem.


BelOrta ontwikkelde een reclamecampagne rondom de Belgische blauwe bes, speciaal gericht op kinderen

Aanvullend
Met de Belgische meloen – die voorzien is van een opvallende banderol om de origine van het product duidelijk te maken – mikt BelOrta op zo'n 5 tot 10 procent van de lokale meloenenmarkt. "Inmiddels zijn de Belgische Charentais- en watermeloenen bij vier retailers verkrijgbaar en de bedoeling is om aanvullend te zijn voor een doelgroep die graag lokale producten koopt. Het blijft een nichemarkt waarvan we het aanbod onder controle moeten houden. Zodanig dat we in een markt die niet oneindig is, onze telers een correct rendement kunnen blijven garanderen. Voor een aantal van onze telers biedt dit een bepaald inkomen en voor een aantal van onze klanten is het een mooi concept."

Op eenzelfde manier is de BelOplum- pruimen van Belgische origine - tot stand gekomen. "Omdat pruimen een heel korte window hebben, waarvoor maar weinig schapruimte wordt vrijgemaakt, was de productie van de Belgische pruim een stille dood gestorven. Met een klant hebben we toen een aantal rassen gekozen: een vroeg, een middelvroeg en een laat ras. Allen met dezelfde karakteristieken qua smaak, kleur en grootte. Op die manier kunnen we in plaats van een afzetvenster van één week, nu een mooi seizoen van zes weken vullen. Daardoor is het voor de retailer aantrekkelijker om weer een Belgische pruim - die wordt aangeboden in een topsealverpakking - in de schappen te leggen. Maar ook hier hebben we eerst de afzet geregeld. Met zo'n basis hebben deze projecten als deze een veel grotere kans van slagen."


BelOrta ziet voor de zoete bramen varieteit Bestum marktpotentie

Ready-to-eat
Zowel de Belgische meloenen als de pruimen worden ready-to-eat op de markt gebracht, geeft Miguel aan. "Wij oogsten op precies het juiste moment. Geïmporteerde meloenen en pruimen worden zo'n twee tot drie dagen voor het juiste moment geoogst omdat ze nog op transport moeten. Daardoor moeten ze nog narijpen. Voor de lokale productie van meloenen en pruimen geldt dat niet.

Ook heeft BelOrta ingezet op de teelt van een Belgische abrikoos. Al blijkt dat zo eenvoudig nog niet, geeft Miguel aan. "Van alle zomervruchten bloeit de abrikoos het eerste: eind februari, begin maart. Omdat nachtvorsten dan nog langduriger kunnen voorkomen, heeft de abrikoos bij slechte omstandigheden vaak veel vorstschade. Daardoor zijn de opbrengsten wisselend: van minimaal tot een goede oogst. Dat maakt het moeilijk om iets op te bouwen. Dit jaar hadden we een mooi voorjaar en voorzien we een redelijke oogst. En al blijven we afhankelijk van Moeder Natuur, hopen we ook hier voor een bepaald marktsegment in Belgische abrikozen te kunnen voorzien."


Met het project BelOplum zette BelOrta de Belgische pruim weer op de kaart

Kansen voor de braam
Een categorie waar de marktpotentie nog veel kansen biedt, is de braam. Miguel geeft aan dat slechts 15 procent van de Belgische gezinnen eenmaal per jaar bramen aankoopt. "Er zijn dus nog volop groeimogelijkheden, we zitten met de consumptie en afzet van bramen nog niet aan het plafond." Het is de reden dat hij mogelijkheden ziet voor de nieuwe Bestum®-variëteit. "Met dit ras hebben we, na de Loch Ness en de Sweet Royalla, opnieuw ingezet op smaak. Ieder nieuw ras moet zich natuurlijk bewijzen, zowel bij de teler als bij de consument, maar het voortraject en de testen die we hebben gedaan, stemmen me op dat vlak optimistisch."

Waar smaak dus voor BelOrta een belangrijke focus is, merkt Miguel dat het economische klimaat de retailer soms noopt tot andere prioriteiten. "In België is er op elke 3.000 inwoners een supermarkt. Ter vergelijking, in Nederland is dat één supermarkt voor 4.000 inwoners. Door die densiteit is er een gevecht om de klant gaande en wordt er gespeeld met bijvoorbeeld openingsuren en assortiment. Wij voelen een spanningsveld waarin aspecten als prijs en shelflife ook belangrijke aspecten zijn geworden naast smaak of origine."

© Martijn Nouwen | GroentenNieuws.nl
Onder de noemer BelOmelon worden Belgische Charentais- en watermeloenen geteeld

DNA
"Terwijl juist die smaak en de focus op origine in ons DNA zitten. We zullen dan ook deze aspecten blijven meenemen als coöperatie. We zien ook dat er een publiek is dat daarvoor openstaat en er ook iets dieper voor in de buidel wil tasten." Daardoor blijft Miguel ook, ondanks de hoge kosten voor de teler en de economische dynamiek in de retail, kansen voor de toekomst zien. "Eén ding weten we zeker, eten moeten we altijd." En daarbij blijft BelOrta zich specifiek richten op gezond eten en de beleving ervan. "Zo hebben we bijvoorbeeld rondom de Belgische blauwe bes een mooie campagne met smurfen, waarmee we de kinderen - en daarmee ook hun ouders - willen triggeren. Zo werken ongezonde snacks ook, maar wij spitsen dat vooral toe op gezond product."

Dit artikel verscheen eerder in editie 6, 39e jaargang van Primeur. Zie hiervoor www.agfprimeur.nl.

Voor meer informatie:
Belorta
Tel: +32 15 55 11 11
[email protected]
www.belorta.be

Gerelateerde artikelen → Zie meer