Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Duitse biotelers niet blij met verhoging minimumloon

Bio Fruchtgemüse Produzenten (Bio.Fru.Pro) spreekt zich nadrukkelijk uit tegen de recente oproepen om uitzonderingen te maken voor de groententeelt in het kader van de geplande minimumloonverhoging. "Dergelijke voorstellen zijn niet in lijn met onze sociale verantwoordelijkheid en maken het moeilijker om gekwalificeerd personeel aan te trekken," stelt de organisatie. "De biologische landbouw heeft bovendien nooit kunnen concurreren op prijs – dat is ook nooit het uitgangspunt geweest."

De teelt van gewassen als tomaten, komkommers en paprika's vraagt om een bovengemiddelde inzet van handarbeid. Hierdoor wordt deze sector relatief zwaar getroffen door de voorgenomen loonsverhoging. Tegelijkertijd dreigt er een toenemende concurrentie binnen Europa. "Het verschil in arbeidskosten tussen landen is nu al aanzienlijk," aldus Bio.Fru.Pro. "Ter illustratie: een tomaat geoogst in Spanje kost gemiddeld 8,37 euro per gewerkt uur, tegenover 12,82 euro in Duitsland. Vanaf 2027 loopt dit zelfs op tot 14,60 euro per uur. Dit zet Duitse en andere binnenlandse telers extra onder druk." De organisatie pleit voor eerlijke concurrentievoorwaarden binnen Europa én voor waardering van eerlijk, sociaal en duurzaam geteeld voedsel.

© BioFruPro e.V.
Het instellen van irrigatie in de kas (l) en het oogsten van komkommers

"Eerlijke lonen zijn de basis voor regionale teelt"
"Maar laten we eerlijk zijn: regionale groententeelt – biologisch én conventioneel – kan al lang niet meer concurreren met de goedkope import uit landen als Spanje of Marokko," stelt Michael Schudde, directeur van Bio.Fru.Pro. "Consumenten kiezen bewust voor onze producten vanwege de kwaliteit en hun betrokkenheid bij de regio. Daarin kunnen en willen wij geen concessies doen. Dat lukt alleen met goed opgeleide én eerlijk betaalde medewerkers."

In de biologische fruitgroenteteelt nemen loonkosten gemiddeld zo'n 40 procent van de totale productiekosten in. Om gelijke loonverhoudingen binnen de sector te behouden, moeten niet alleen het minimumloon, maar ook alle daarop gebaseerde lonen worden verhoogd. Dit betekent een verwachte kostenstijging van meer dan 15 procent tegen 2027.

"Zonder een eerlijke doorberekening in de productprijzen zullen veel bedrijven het simpelweg niet meer kunnen bolwerken," waarschuwt Schudde. "En dat is een bedreiging voor de toekomst van duurzame, regionale land- en tuinbouw."

© BioFruPro e.V.
Paprika's bij BioLesker

Regionale zekerheid boven importafhankelijkheid
"Natuurlijk zijn prijsstijgingen op dit moment een last voor zowel telers als consumenten," erkent Rudolf Dworschak, CEO van Bio.Fru.Pro. "Op korte termijn zou verlichting van indirecte arbeidskosten of fiscale lasten zeker helpen. Toch geloven wij dat consumenten, beleidsmakers en retailers steeds beter de waarde zullen inzien van regionaal geteelde biologische groenten – met aandacht voor sociale rechtvaardigheid en een gezonde leefomgeving."

Hoewel importproducten zorgen voor lagere consumentenprijzen en een jaarrond aanbod van verse groenten, vergroten ze ook de afhankelijkheid van internationale toeleveringsketens – een kwetsbaarheid die de afgelopen jaren pijnlijk zichtbaar werd. "Regionale biologische teelt biedt daarentegen leveringszekerheid en consistente kwaliteit, van veld tot winkelrek," benadrukt Dworschak. "Dat is van onschatbare waarde in tijden van onzekerheid."

© BioFruPro e.V.
Tomaten planten in de biologische kas in Kirchweidach.

Voor meer informatie:
Michael Schudde
Bio.Fru.Pro
Tel: +49 176 60030043
[email protected]
www.biofrupro.de

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer