Enkele dagen na het noodweer in Noord- en Midden-Limburg, en net over de grens in Duitsland, wordt stilaan duidelijker wie getroffen zijn, en waar. Zeker is dat diverse kassen schade opliepen, aan het kasdek door hagel of aan het gewas door wateroverlast. Met name in de regio Belfeld, Venlo en Reuver is er schade bij bedrijven, deelt de Limburgse Land- en Tuinbouwbond in een update.
Fons Kersten, hoofdbestuurder LLTB: "Voornamelijk tuinbouwbedrijven hebben schade, maar ook ondernemers in de akkerbouw, groente- en fruitteelt. De vormen van schade lopen hierbij uiteen. Denk aan ramen van kassen die kapot zijn, schade aan gewassen, teelten die niet afgerond kunnen worden en bedrijven die stilliggen. Het betreft voornamelijk materiële schade waar veel herstelwerkzaamheden bij nodig zijn. We leven mee met de ondernemers die getroffen zijn door dit weer en schade ondervinden. De lijntjes met onze leden zijn kort en waar het kan, zal de LLTB hen ondersteunen. Al is het een luisterend oor."
De LLTB trekt hierin samen op met Glastuinbouw Nederland, regio Limburg. Ook Peter van Bree, regiovoorzitter Glastuinbouw Nederland voor de regio Limburg, staat in nauw contact met de tuinbouwers in het gebied. "Ik ben een rondje langs de tuinbouwers aan het maken en ik hoor bij de meeste ondernemers dat de schade aanzienlijk is. Ook geven sommigen aan, afhankelijk van de teelt, dat ze de bui liever nu hadden dan op een eerder of op een later moment, omdat ze aan het einde van hun teeltseizoen zitten. Maar even goed, ze hebben schade en dat wil niemand. Ook wij kijken waar het kan wat we voor tuinbouwers kunnen betekenen."
© LLTB
Eerste bevindingen verzekeraar
Verzekeraars maken momenteel met ondernemers de schade op. Hoeveel schade er exact is, wordt mogelijk pas ruime tijd na het noodweer duidelijk, zegt een woordvoerder bij L1. Veiligheidsregio Limburg-Noord laat bij diezelfde regio-omroep weten dat er zo'n 40 meldingen voor storm- en waterschade binnen zijn gekomen. Maar zwaarder dan een andere storm was het niet. GFActueel spreekt over 'meer dan 20 getroffen glastuinbouwbedrijven' na contact met verzekeraar Interpolis.
© Gartenbau-Versicherung Nederland
Verzekeraar Gartenbau-Versicherung Nederland deelt na bezoek aan alle getroffen bedrijven door Hortisectur de belangrijkste bevindingen. Waterschade ontstond op sommige locaties door hevige regenval in combinatie met beschadigde kasdekken. Een belangrijk aandachtspunt is hier het beheersbaar houden van de ziektedruk. Een ander aandachtspunt: genoeg glasvoorraad aanhouden. De glasvoorraden waren niet overal op peil. Gehard glas bleek beter bestand tegen hagel dan floatglas.
Kasherstelbedrijven, zoals HS Tuinbouw Service, zijn inmiddels volop bezig om de schade te herstellen, blijkt uit onderstaande video.