C-LED blijft samenwerken met Italiaanse bedrijven en onderzoeksinstellingen. Een recente samenwerking is die met het zaadhuis SIS (Società Italiana Sementi), gevestigd in de provincie Bologna.
"Voor ons is het een eer om samen te werken met een gerenommeerd en innovatief bedrijf als SIS", zegt Raffaello Montanari, commercieel verantwoordelijke bij C-LED. "Tegenwoordig is het nodig om elke groeifase van planten goed te volgen. Goede, aanpasbare verlichting is daarbij onmisbaar."
© Cristiano Riciputi | GroentenNieuws.nlRaffaello Montanari, Paolo De Franceschi, Alberto Tassinari en Cristian D'Elia
De samenwerking begon bij het onderzoekscentrum van SIS in San Lazzaro di Savena, waar gewerkt wordt aan veredeling en proeven met nieuwe rassen. "We zijn gestart met het vervangen van oude HPS-lampen in het fytotron", legt technisch specialist Cristian D'Elia uit. "Dat is een klimaatkamer waarin temperatuur en luchtvochtigheid nauwkeurig geregeld worden, onder meer voor het opkweken van F1-generaties van bijvoorbeeld tarwe."
F1-rassen zijn de eerste generatie planten die ontstaan uit een kruising van twee ouderlijnen. "Dat is een klassieke methode om eigenschappen te verbeteren, zoals opbrengst, ziekteresistentie en voedingswaarde", lichten onderzoekers Paolo De Franceschi en Alberto Tassinari toe.
© Cristiano Riciputi | GroentenNieuws.nl
Omdat het hier om een gesloten ruimte zonder zonlicht gaat, zijn hoogwaardige LED-lampen essentieel. "We hebben full-spectrum lampen geleverd met een uitgebalanceerde lichtverdeling over de golflengtes", vertellen Montanari en D'Elia. "Met een lichtplan hebben we precies bepaald hoeveel lichtintensiteit de planten nodig hebben voor een gezonde, krachtige groei, en voor een gelijkmatige belichting van het hele teeltoppervlak. Ook het aantal lampen, het type, de plaatsing en de ophanghoogte zijn daarin meegenomen."
De lampen van C-LED zijn bovendien dimbaar, zodat de lichtintensiteit aangepast kan worden aan de behoefte van de planten. De onderzoekers kunnen per groeicyclus het fotoperiodeprogramma instellen dat het best bij hun proeven past.
© Cristiano Riciputi | GroentenNieuws.nl
"We hebben daarna ook de belichting in de proefkas vervangen. Ook daar is een lichtplan opgesteld om de groei en kracht van de planten te ondersteunen", vervolgt D'Elia. De onderzoekers van SIS analyseren zo hun lijnen en selecteren de beste voor toekomstige commerciële rassen, voor binnen- en buitenland.
Het doel in dit geval was om LED-belichting te gebruiken als aanvulling op zonlicht, vooral in het najaar en de winter. De nieuwe lampen leveren betere resultaten dan de oude HPS-verlichting, en ze verbruiken minder energie. Dat is goed voor de portemonnee en het milieu.
C-LED op GreenTech
Tot slot wijst Montanari op de GreenTech-beurs die van 10 tot 12 juni plaatsvindt in Amsterdam. "Deze internationale vakbeurs draait om innovatie in de tuinbouw, met veel aandacht voor glastuinbouw en vertical farming. Wij staan in hal 5, stand 200. Kom gerust langs voor uitleg of om onze nieuwste producten zelf te bekijken."
© Cristiano Riciputi | GroentenNieuws.nl
SIS (Società Italiana Sementi) is al ruim 75 jaar actief in de veredeling van vooral akkerbouwgewassen. Het bedrijf beheert het volledige zaadtraject: van onderzoek en ontwikkeling van nieuwe rassen tot vermeerdering, verwerking en verkoop. De focus ligt op technologische en wetenschappelijke innovatie, met aandacht voor productkwaliteit, biodiversiteit en duurzame teeltmethoden.
Voor meer informatie:
C-LED
Via Gambellara, 34
40026 Imola (BO) – Italië
Tel: +39 (0)542 654980
[email protected]
www.c-led.it
SIS – Società Italiana Sementi 
via Mirandola di Sopra, 5
40068 S. Lazzaro di S. (BO) – Italië
Tel: +39 (0)51 6223111
[email protected]
www.sisonweb.com