Een samenwerking tussen C-LED en het onderzoekscentrum van Green Has Group heeft in Italië geleid tot de realisatie van een nieuw LED-belichtingsproject. Door het gebruik van efficiënte LED-lampen passen onderzoekers gericht lichtstress op verschillende gewassen in de proefkas.
© greenhasGianluca Loparco, Cristian D'Elia en Alessandro Merlone
"Green Has Italia is opgericht in 1985", vertellen onderzoekers Gianluca Loparco en Alessandro Merlone. "We zijn gestart als producent van complete teeltsystemen voor hydrocultuur. Later hebben we ons gericht op onderzoek, productie en verkoop van meststoffen en biostimulanten voor de tuinbouw. In 2021 is de bedrijfsnaam veranderd in Green Has Group, waarmee we ons internationaal hebben gepositioneerd als betrouwbare partner voor de professionele tuinbouw."
Ook aan de kant van C-LED vertellen commercieel manager Raffaello Montanari en technisch specialist Cristian D'Elia hun verhaal: "De onderzoekers van Green Has vroegen ons een lichtinstallatie te ontwikkelen met zeer efficiënte LED-lampen, bedoeld om gecontroleerd lichtstress op planten uit te oefenen."
© greenhasDe experimentele kas uitgerust met belichting van C-LED
Het doel van deze kunstmatige stress is om te beoordelen welke biostimulanten en doseringen het beste helpen om stress bij planten te verminderen. Zodra de interne validatie is afgerond, start het traject om de nieuwe biostimulanten wereldwijd onder de merknaam Green Has op de markt te brengen.
"Voor ons was het een inspirerend project", vervolgen Montanari en D'Elia van C-LED. "We zijn begonnen met een inspectie van de kas om de juiste opstelling te bepalen. Daarna hebben we een lichtplan op maat gemaakt. Na een eerste testfase in een beperkt deel van de kas, en de daaropvolgende keuring, is het hele systeem uitgerold en geïnstalleerd in beide kassen."
Met hun producten ondersteunt Green Has kastelers bij het behalen van hogere opbrengsten met minder middelen. "Onze oplossingen", leggen Loparco en Merlone uit, "zijn ontworpen voor toepassing via fertigatie of bladbespuiting, in lage doseringen en op specifieke momenten in de teeltcyclus. Dat zorgt voor een beter effect en minder verspilling. Veel van onze producten zijn bovendien geschikt voor de biologische teelt."
© greenhasHet team van Green Has
Tussen 2019 en 2022 bouwde Green Has Group het Green Has Research Center, direct naast het hoofdkantoor. Hier werken drie onderzoekseenheden en een proefstation samen: de Microbiology Unit voor de isolatie en selectie van natuurlijke bodemmicro-organismen die verwerkt worden in biostimulanten; de Plant Chemistry Unit voor de ontwikkeling van innovatieve producten; de Plant Physiology Unit om de effecten van de producten op het fysiologisch gedrag van gewassen te bestuderen en zo de efficiëntie te verhogen. In het proefstation vinden de proeven plaats in groeikamers, kassen en op proefvelden. Het eigen teeltbedrijf van de groep ondersteunt dit werk.
© greenhasHet hoofdkantoor
"Het onderzoekscentrum speelt een belangrijke rol als broedplaats voor ideeën en samenwerkingsprojecten met bedrijven, universiteiten en andere onderzoeksinstellingen", besluiten de onderzoekers. "Hierdoor ontstaan sterke verbindingen en vernieuwende samenwerkingen."
Voor meer informatie:
C-LED
Via Gambellara, 34
40026 Imola (BO) – Italië
Tel: +39 (0)542 654980
[email protected]
www.c-led.it
Green Has Italia 
C.so Alba, 85/89
12043 Canale (CN) – Italië
Tel: +39 (0)17395433
[email protected]
www.greenhasgroup.com