De vraag naar lokaal eiwit stijgt en ook de lokale teelt van eiwitgewassen in België zit in de lift. Het proefstation wil onderzoeken of de teelt in koude serre voor deze gewassen een meerwaarde kan betekenen tegenover teelt in openlucht, want in een kas kunnen de klimatologische omstandigheden beter gestuurd worden. Dit jaar gaat het PCG daarom opnieuw met geïnteresseerde telers aan de slag en zaaide daarom verschillende eiwitgewassen in de kas. De planten staan er op wat rupsschade na gezond bij.
Witte boon
Voor het tweede jaar op rij zijn rode nierboon, witte boon, zwarte boon, borlottiboon, kikkererwt en edamame uitgezaaid. Door omstandigheden viel de zaai, begin juni, een aantal weken later dan vorig jaar. Op wat rupsschade na, staat het gewas er gezond bij.
Na de eerste ervaring met deze gewassen vorig jaar, werd dit jaar de watergift na zaai aangepast, waardoor de opkomst sterk verbeterde. Verder heeft het proefstation dit jaar het aantal rassen edamame, borlotti en kikkererwt uitgebreid, zodat de geschiktheid voor teelt onder glas beter beoordeeld kan worden.
Kikkererwt
Edamame
Momenteel zijn de meeste planten nog aan het bloeien. Tussen de rassen treden wel al verschillen op in groei, zetting en vulling. Vooral in de edamame en borlotti treden deze verschillen duidelijk naar voren. De ontwikkeling van de kikkererwt lijkt over het algemeen trager te verlopen dan vorig jaar, wat vermoedelijk te maken heeft met het uitblijven van hoge temperaturen. De planten zijn nu nog maar begonnen met de vorming van de eerste bellen.
Dit jaar hebben de onderzoekers in de serre ook pindanoot uitgezaaid, dat net als de kikkererwt en de bonen tot de familie van de vlinderbloemigen behoort. Het teeltverloop en de oogstgegevens uit deze demonstratieve proef zullen informatie aanleveren waarmee het proefstation wil nagaan of voor deze teelten in serre een verdienmodel mogelijk is. Indien wel, zouden de eiwitgewassen een alternatieve zomerteelt kunnen vormen in serres, met name voor die serres die leeg blijven in de zomer.
Pindaplant
Bron: PCG