Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Bart Verwoert, Verwoert Fruit:

“Markt voor rode bessen groeit”

Tholen: “De afzet van de rode bes is goed, vooral voor de export,” zegt Bart Verwoert van Verwoert Fruit, dat zich richt op fruitteelt, -handel en opslag. Bart merkt dat het eetpatroon verandert en dat dit gunstig is voor de afzet van rode bessen. “Je ziet dat de ontwikkeling van het eten van kwark met noten en bessen in de morgen de afzet stimuleert", zegt hij in dit eerder in vakblad Primeur verschenen artikel.

Het leidt ook tot een verschuiving binnen de markt. Waar voorheen rode bessen voornamelijk in de horeca – met uitzondering van de coronaperiode – werden afgezet, ziet Bart dat door het veranderende eetpatroon ook de consument steeds meer interesse krijgt in rode bessen. Het zorgt voor een toenemende export. “Met name in Frankrijk, Spanje, Italië en Duitsland speelt die ontwikkeling een rol. Maar ook in verre bestemmingen zoals bijvoorbeeld Dubai.” Verder merkt hij op dat de rode bes een luxeproduct is en daarmee wat conjunctuurgevoeliger. Toch geeft de fruitteler aan op dit moment geen nadelige gevolgen te ondervinden van de inflatieperikelen bij de afzet van rode bessen.

Export
De fruitteler die, samen met zijn broer Wim, ook handelt en exporteert richt zich daarmee voornamelijk op markten die zelf ook rode bessen telen, zoals Scandinavië en het Verenigd Koninkrijk. De keuze voor de wat noordelijkere markten is een bewuste. “Daar zijn wij met onze vroege rode bessen eerder dan de lokale teelt.” Daarbij is de relatieve nabijheid van de markt een voordeel. “Als de rode bessen voor Scandinavië bijvoorbeeld uit Portugal moeten komen is de afstand langer en wordt het product duurder.” De meer zuidelijke markten zoals Frankrijk of Italië beziet Bart als een minder interessante exportmarkt, omdat daar het lokale en importproduct gelijktijdig op de markt komt.

Hoewel Bart de rode bessenmarkt bestempelt als een groeimarkt, blijft het in zijn ogen wel een niche. “Het is geen groeimarkt met vreselijk veel tonnen zoals bijvoorbeeld de markt van appelen. Waar het bij appelen gaat om 15 kilo per hoofd van de bevolking, spreek je bij rode bessen misschien over enkele honderden grammen. Het is een heel andere markt als van andere fruitsoorten. Rode bes is echt een klein product.” In juni is de oogst uit de kas begonnen, gevolgd door de oogst van de vollegrond in augustus. Door bewaring loopt het afzetseizoen tot maart in het volgende jaar.

Lange bewaring
De rode bes is een kwetsbaar product, zeker als het bewaard wordt, geeft Bart aan. Daarbij stelt hij vast dat het door het wegvallen van het gebruik van verscheidene gewasbeschermingsmiddelen, dat proces steeds lastiger wordt. “Op het moment dat je gaat bewaren, heb je met schimmels te maken. Waar we nu tegenaan lopen is dat afnemers in de retail het gebruik van bijvoorbeeld maximaal vier stoffen toestaan en daar zit je onder meer met de bestrijding van de suzuki-fruitvlieg al heel snel aan. Voor de lange bewaring is dat niet genoeg.”

Daarvoor zou de fruitteler liever meer stoffen in heel kleine hoeveelheden toepassen dan vier stoffen heel frequent gebruiken, met het risico dat er resistenties optreden. Van de groenere alternatieven die op de markt worden gebracht stelt hij vast dat ze momenteel voor de lange bewaring van rode bessen te weinig resultaat laten zien.

Bicolour kersen
Naast hardfruit en rode bessen, teelt Verwoert Fruit ook op kleine schaal witte bessen, bramen en kersen. Naast kersen uit de kas, gaat het ook om kersen van de vollegrond. Van die laatste geeft Bart aan dat er door de vele regen en de kou dit jaar lang geen volle oogst zal zijn. “Met 60 procent mogen we al blij zijn.” De meeste kersen zet Verwoert Fruit af in de eigen kersenstalletjes.

Daarnaast experimenteert de fruitteler met bicolour rassen: rood en gele tweekleurige kersen die vooral in Azië veel gangbaarder zijn dan de donkerrode kersen die we hier kennen. “Daar hebben we een aantal rassen van staan om te proberen en te kijken of het teelttechnisch werkt en of er markt voor is.” Bart verwacht dat die markt er is en zoekt het daarbij vooral in de etnisch Aziatische gemeenschap in Europa.

Dit artikel verscheen eerder in editie 6, 39e jaargang van Primeur. Zie hiervoor www.agfprimeur.nl.

Voor meer informatie:
Bart Verwoert
Verwoert Fruit
Provincialeweg 1
4033 BP Lienden
T: 06-51885355
[email protected]
www.verwoertfruit.nl

Gerelateerde artikelen → Zie meer