"Vertical farming heeft een plaats hier in Zweden, en dat hebben we ook gemerkt aan de reactie van het publiek: We kregen fantastische reacties toen we proefdagen hielden. Bezoekers zijn altijd verbaasd over hoe eenvoudig het proces is en dat we elke dag van het jaar kunnen produceren" zegt Graham Clark, eigenaar van Greeny Grow AB, een vertical farm gevestigd in Zweden.
Graham Clark vertegenwoordigt Schotland door zijn kilt te dragen
Het kweken van een grote verscheidenheid
Momenteel exploiteert Greeny Grow een overdekte teeltfaciliteit van 180 vierkante meter. "We hebben veel nagedacht over hoe we de ruimte zouden gebruiken toen er onderdelen kwamen. Al onze microgreen frames zijn aangepast. Ze staan allemaal op een zwaar frame dat op wielen staat en waarin ook een watertank en pomp zijn ingebouwd. De stroomvoorziening komt van het dak, zodat de vloer vrij blijft. Elk niveau heeft een kweekruimte van 1 vierkante meter, en we hebben zo'n 45 vierkante meter die zich vult als er vraag naar is. Voor sla en het werken met Growpipes hebben we gekozen voor een systeem met vier frames, die elk zo'n 306 planten kunnen bevatten."
In hun microgroene systemen kweekt Greeny Grow een selectie van micro groene mixen, zonnebloemen, erwten, roze, paarse en gemengde radijs, maar ook broccoli, boerenkool en mizuna/mosterd.
Een eenvoudig en kosteneffectief systeem voor de productie van sla
Greeny Grow kan aan de grote Zweedse vraag naar groente voldoen dankzij het unieke teeltsysteem. Graham merkt op dat ze naar verschillende slateeltsystemen keken en zich realiseerden dat ze iets eenvoudigs en kosteneffectiefs nodig hadden.
"Growpipes komen aan dat alles tegemoet. Dit is een eenvoudig 'Lego'-achtig systeem, gemakkelijk in elkaar te zetten, uit elkaar te halen en naar boven uit te breiden." Alle onderdelen kunnen in een vaatwasser worden gewassen en plantengoten worden dagelijks na de oogst gesteriliseerd. Dankzij de aanpassingen die ze hebben gemaakt, heeft Greeny Grow nu een extra plant in het midden van de vier omringende planten. Graham legt uit dat wanneer ze worden schoongemaakt, het eenvoudig is om elke toren te scheiden in zijn achttien afzonderlijke stukken.

Klaar voor de volgende stap
Graham werkt nu hard aan de uitbreiding van zijn visie, want deze vertical farm bevindt zich op een proof-of-concept locatie. "We zijn actief op zoek naar een katalysator om investeerders aan te trekken om de volgende stap te financieren. We moeten veel groter worden en meer gemeenschappen bedienen met verse, hoogwaardige greens, aangezien dit een cruciaal element is in de Zweedse voedsel-voorziening."
Graham legt uit dat de vraag naar het product blijft groeien omdat consumenten lokaal geteeld voedsel vragen in plaats van sla die uit Zuid-Europa komen. Van oudsher wordt in Zweden sla in kassen geteeld, maar het onderhoud en de operationele kosten maken het moeilijk om ze het hele jaar door te produceren.

Hoe hij in de tuinbouw is beland
Als landbouwingenieur reisde Graham de wereld rond voor grote fabrikanten van landbouwapparatuur. Tijdens zijn werk aan een groot irrigatieproject in Saoedi-Arabië in midden jaren tachtig was hij onder de indruk van de hoeveelheid producten die op fundamenteel zand werden verbouwd. De landbouwmanager legde Graham uit dat dit in feite hydroponics waren en dat hydroponics ooit de erkenning zou krijgen die ze verdienen. Die ervaring bleef in Graham's gedachten en kwam meer dan 30 jaar later weer boven.
Op zoek naar een tweede bedrijf
Na een ingrijpende gebeurtenis in 2013 begon Graham Zweeds hout te verkopen aan Algerije. Hij en zijn vrouw waren echter altijd bezorgd dat het aanbod een probleem kon zijn, of dat de prijzen de markt zouden temperen. "We begonnen rond te kijken naar een tweede poot voor ons bedrijf om op te staan." Toen gingen Pia en Graham naar de VS en bezochten een containerverwerkingsbedrijf en planden om de containers in Zweden te importeren. Maar door de hoge kosten en de beperkte kweekruimte was het moeilijk om het als commercieel bedrijf met één container te rechtvaardigen.

Dan, snel vooruit naar de 2019 Urban Futures, Global Conference in Oslo, waar Graham en Pia de Vertical Farming sessies bijwonen. "Op de laatste middag gaf professor Joel Cuello van de Universiteit van Arizona een lezing over de productie van microalgen in kassen. Dat inspireerde ons. Zeker gezien het feit dat er veel lege kassen zijn in het gebied waar we wonen, ten zuiden van Göteborg. Uiteindelijk waren we van plan om een deel van de kas van een lokale tomatenproducent te huren."
Alles leek goed te werken, maar toen kwam Covid in beeld. "We hadden zoveel werk verricht, zoveel studies en bezoeken afgelegd, en we moesten ofwel vooruit of opgeven. We zijn dus uitgekomen bij microgreens en sla, en zullen zeker algen overwegen voor de toekomst."
Voor meer informatie:
Graham Clark, eigenaar en teler
Greeny Grow
[email protected]
www.greenygrow.se