Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Scherzer & Boss GmbH gaat naar 15 hectare

Laatste fase kasuitbreiding Duitse teler van start

Er staan in totaal 1500 wit geschilderde, metalen pilaren in de enorme hal. Ze ondersteunen het glazen dak, waarvoor de verschillende elementen werden aangevoerd in 40 vrachtwagens. De buitenkant van de nieuwe kas van Scherzer & Boss Fruchtgemüse in het Duitse Feulersdorf ziet er futuristisch uit.

Alleen vanaf de grond kun je nog het te bebouwen land terugzien die de basis vormt. Tractoren en bulldozers hebben door de 150 meter lange gangen geploegd, waar straks tomaten en komkommers zullen groeien. Ze moeten de grond compleet egaal maken zodat de oogstmachines over de kasvloer kunnen rijden.

De stugge Jura-grond was een uitdaging voor de twee leidinggevenden, de neven Stefan Scherzer en Fritz Boss, in de eerste fase van de constructie tussen april en september 2017. Om het project van €25 miljoen van de grond te krijgen, moesten eerst de stenen uit de grond worden gehaald. Fritz Boss bevestigt dat de grond stenen bevatte: "Dit kwam niet uit de onderzoeken naar voren en was dus een behoorlijke verrassing voor ons. Vergeleken daarbij is het egaliseren van de grond eenvoudig."

150 ton fruit en groenten per week
Half mei begon de tweede en laatste fase van de bouw, wat de gemeente Wonsee al in 2017 had goedgekeurd als onderdeel van de vergunning. Er wordt nu zes hectare toegevoegd aan de al bestaande negen hectare met kassen. Er wordt daarmee een productietoename verwacht van 100 ton groenten volgend jaar, waaronder tomaten, komkommers, paprika’s en pepers, tot 150 ton per week. “De vraag is hoog,” bevestigt uitvoerder Michael Kießling uit Feulersdorf.

Scherzer & Boss Fruchtgemüse levert groenten aan groot- en detailhandelaren in de hele regio Bavaria. “Wat we vandaag oogsten, moet morgen in de schappen liggen,” benadrukt Kießling. Vooral in de winter zal de productie meer dan verdubbelen met de tweede kas. Naast de 2,2 hectare land dat beschikbaar is in de oude kas, wordt er nu 3 hectare toegevoegd met de nieuwe kas. Alle types tomaten krijgen 18 uur daglicht, zelfs op regenachtige dagen. “3600 lampen zullen voor voldoende blootstelling aan licht zorgen,” legt Kießling uit. De buitenwereld zal dit niet merken, omdat op afstand bedienbare verduisteringsschermen 99,9 procent van het kaslicht absorberen.

De modernste en beste teelttechnieken
De kassen behoren tot de modernste exemplaren van Duitsland, vooral op het gebied van klimaatbeheersing. “Voor de gezondheid van de planten is dit het summum,” zegt Fritz Boss. Het klimaatsysteem Air & Energy van Ammerlaan Construction is bijzonder innovatief. In conventionele kassen wordt de lucht ontvochtigd en verwarmd door verwarming en ventilatie.

In het klimaatsysteem Air & Energy dragen warmtewisselaarplaten de vrijgekomen warmte over naar frisse lucht, waardoor energie wordt bespaard. Deze worden vanaf januari geproduceerd in de kassen in Feulersdorf met behulp van twee aardgasgestookte warmte-krachtkoppelingseenheden,  die tussen oktober en november worden geïnstalleerd. Elk van deze eenheden levert 1,5 megawatt elektriciteit en 1,7 megawatt thermische energie per uur voor gebruik in de kas.

De uitlaatgassen worden gezuiverd met een katalysator en de daarmee verkregen koolstofdioxide wordt gerecycled als als meststofgas in de kas. Planten hebben dringend behoefte aan koolstofdioxide voor hun stofwisseling. Door middel van fotosynthese produceren ze daar suiker van. In de kas wordt de concentratie koolstofdioxide boven het normale gehalte in de lucht gehouden. De mens merkt dat niet tijdens het ademen, maar de planten zullen er zo’n 15 procent beter door groeien.

Het groenteteeltbedrijf in Feulersdorf werkt niet alleen daarin efficiënt, maar ook op het gebied van irrigatie. Twee grote bassins met een capaciteit van respectievelijk 20.000 en 60.000 kubieke meter vangen regenwater op en zorgen er zo voor dat de regen die op het grote dak valt niet verloren gaat. Het wordt gemengd met vijf procent bronwater en gaat zo de cyclus van de kas in. Elk van de planten krijgt water en mineralen via een pijpsysteem. De condensatie die optreedt wordt ook teruggevoerd naar het irrigatiesysteem. “We hebben dit jaar geen water uit de kraan hoeven gebruiken,” legt Kießling uit.

De verwachting is dat de buitenkant van de nieuwe kas twee weken eerder arriveert dan gepland. Op het moment wordt het laatste egalisatiewerk uitgevoerd, worden de glazen panelen schoongemaakt en de pijpen gelegd voor het verwarmingssysteem. Het huidige team wordt uitgebreid met nog eens 50 man personeel. Daarom wordt er op het terrein ook accommodatie gebouwd voor het personeel. In de laatste fase van de bouw worden de laatste aanpassingen gedaan. In de week voor kerst worden er 78.000 nieuwe tomaten en komkommers geplant.

Bij Scherzer & Boss telen ze in substraat van kokosvezels. In tegenstelling tot grond zijn deze vezels vrij van bacteriën en schimmels en zullen de planten minder snel ziektes oplopen. Dit zorgt voor minder gewasbeschermingskosten voor het bedrijf. Mocht er toch een of andere plaag uitbreken, dan wordt er een leger aan natuurlijke roofdieren losgelaten, zoals roofmijten, gaasvliegen of sluipwespen. Hommels leven in speciale bakken in de kas en bestuiven de tomatenbloesems.

Zodra de tweede fase is afgerond, zal het terrein in Feulersdorf in totaal 15 hectare beslaan. Om het gecultiveerde land te compenseren, heeft het bedrijf deze zomer op 8 hectare land rondom het bedrijfsterrein natuurlijke biotopen aangelegd, van bijenweides en amfibische vijvers tot patrijshaagjes en hagedissenhellingen.

Bron: Frankenpost

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer