De missie heeft als doel Nederlandse mkb-bedrijven begeleid kennis te laten maken met deze interessante transitiemarkt en in direct contact te brengen met Vietnamese decisionmakers. Met name aanbieders van (groene) technologie, zoals verwerkingslijnen, sorteer- en verpakkingsmachines en opslagfaciliteiten zijn interessant. Ook is er behoefte aan o.a. uitgangsmaterialen, pootgoed, meststoffen, irrigatiesystemen.
Waarom Vietnam en de AGF Sector?
Vietnam is met een interne markt van bijna 90 miljoen mensen en een economische groei van gemiddeld ruim 6% een aantrekkelijke en veelbelovende opkomende markt in een regio van sterk toenemend belang voor de wereldeconomie. In 2007 is Vietnam toegetreden tot de Wereldhandelsorganisatie (WTO) en dat heeft de integratie van Vietnam in de wereldeconomie versneld. Nederland heeft met Vietnam een vijftal sectoren geïdentificeerd die gelden als zeer kansrijk voor wederzijds profijtelijke samenwerking. Een van deze 5 sectoren is landbouw, onderdeel van de onlangs benoemde topsector Agrofood.Met een aandeel van ongeveer 20% (2010) behoort de Agro-sector tot de top 3 sectoren in het land. De landbouwmarkt van o.a. aardappelen, groenten en fruit in Vietnam is de afgelopen jaren sterk gegroeid. De Vietnamese overheid heeft tevens de intentie om de waarde van haar Agro (export) producten met ten minste 20% op te voeren in de komende 10 jaar. Dit zal met name gebeuren door middel van het verhogen van de kwaliteit van deze producten en naar het opvoeren van de productiviteit. Het investeren in producten en technologieën die bijdragen in deze doelstellingen zijn dan ook van harte welkom. Daarnaast is de trend waar te nemen dat het aandeel AGF-producten verkocht in supermarktketens toeneemt, evenals de vraag naar verse en kwalitatief betere producten. De interesse bij Vietnamese telers en ondernemingen om meer te investeren in de aardappel- groenten- en fruitsector groeit dan ook aanzienlijk.
Bovendien behoort Vietnam tot de CIVETS (ook wel de nieuwe BRICS genoemd) en ook vanuit de Nederlandse overheid wordt de economische importantie van het land voor het bedrijfsleven erkend: Vietnam is onlangs, samen met Colombia en Zuid-Afrika, uitgeroepen tot Transitieland. De komende jaren zal door de Ministeries van Buitenlandse Zaken en EL&I geïnvesteerd worden in het omzetten van de traditionele ontwikkelingssamenwerkingsrelatie naar een bilaterale economische samenwerkingsrelatie.
Doelgroep
Deze uitgaande missie is interessant voor bedrijven die actief zijn binnen de Nederlandse AGF-keten en bloementeelt en die geïnteresseerd en actief zijn in:- het opzetten van samenwerkingsverbanden (bijvoorbeeld joint ventures) in onder meer de teelt en verwerking van en handel in aardappelen, groenten, fruit en bloemen in Vietnam;
- het aanbieden van input, waaronder plantaardig uitgangsmateriaal, pootgoed, meststoffen, pesticiden, irrigatiesystemen;
- het introduceren van moderne (groene) technologie en apparatuur, plastic kassen, koel- , vries- en opslagfaciliteiten, verwerkingslijnen, sorteer- en verpakkingsmachines, pasteurisatie techniek, etc.;
- de handel in aardappelen, groenten, fruit, bloemen en verwerkte producten;
- het verschaffen van financiële instrumenten, technische assistentie en overige dienstverlening.