Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Voedzaam gezuiverd rioolwater voor Spaanse telers

Groenten en fruit bewateren met gezuiverd huishoudelijk afvalwater. Zeker in gebieden met waterschaarste wil men dat. Nadeel: bij het zuiveren verdwijnt niet alleen vuil, maar ook waardevolle mineralen. De Nederlandse bedrijven Hellebrekers Technieken en Capilix ontwikkelen met Spaanse partners een zuivering die de voedzame stoffen in het water behoudt én het geschikt maakt als irrigatiewater voor de glastuinbouw. Ze doen dat in het project IRIS, dat steun kreeg van Europees Innovatieprogramma Eurostars.



"Wanneer je afvalwater wilt hergebruiken in land- en tuinbouw haal je er idealiter alleen de organische stoffen uit, die kunnen gaan rotten", zegt Evert van de Werfhorst, directeur van Capilix. "En níét de mineralen, want die zijn goed voor de plantjes. Een dergelijke zuiveringstechniek bestaat nog niet voor glastuinbouwirrigatie, waar de eisen aan irrigatiewater doorgaans hoger zijn dan bij tuinbouw in de volle grond. In IRIS gaan we de uitdaging aan en ontwikkelen we hiervoor een pilot in het Zuid-Spaanse Murcia".

Spanje en Nederland

IRIS staat voor Intelligent Reclaim Irrigation System, een idee van Freddie Dekkers van het Innovatieprogramma Watertechnologie. Tijdens een netwerkbijeenkomst in Valencia in 2009, mede georganiseerd door Agentschap NL, zocht hij Nederlandse en Spaanse partners om zijn idee uit te werken. De Nunspeetse Hellebrekers Technieken en Leeuwardse Capilix haakten aan. Aan de Spaanse kant doen een irrigatiespecialist, een kassenbouwer, een kennisinstituut en een regionale waterzuivering mee. In oktober 2011 ging het project van start.

Zeecontainerformaat

Hellebrekers, gespecialiseerd in installatietechniek en waterbehandeling, bouwt het zuiveringssyteem. Capilix is verantwoordelijk voor het instrument dat de minerale samenstelling van het water meet. Deze moet vanwege de hoge kwaliteitseisen aan het water en voor optimale voeding van de planten steeds gemonitord worden. In de loop van 2012 wordt op een braakliggend terrein bij Murcia een demonstratiekas gebouwd om de zuiveringstechniek te testen. Doel:een compact systeem dat past in een zeecontainer.

Zien is geloven

"Met deze techniek kunnen we de wereld veroveren", stelt Bjorn Meeuwsen, salesmanager industrie van Hellebrekers. "In Spanje moeten dorpen straks bijvoorbeeld verplicht hun eigen afvalwater zuiveren, terwijl boeren water nodig hebben. Deze vraagstukken speelt wereldwijd, maar klanten kiezen alleen voor iets innovatiefs als je kunt laten zien dat het werkt. Zo’n demokas is dus cruciaal. Mooi dat we deze met steun van Eurostars kunnen opzetten én dat we dit met Spaanse partners kunnen doen. Nederland loopt wereldwijd voorop in watertechnologie. Elke kans om dat aan de wereld te laten zien moeten we aangrijpen".

Bron: Agentschap NL
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer