U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Mechelse Veilingen:

Tweede kwartaal 2011 één van de zwartste periodes voor onze telers

Het tweede kwartaal van 2011 zal de geschiedenis ingaan als één van de zwartste
periodes voor onze telers. Toen eindmei de EHEC-bacterie in Duitsland voor de eerste slachtoffers zorgde, kelderden de prijzen van de meeste groenten naar een ongezien dieptepunt.

Start teeltseizoen
In het zuiden had de groei vertraging opgelopen door het slechte weer in februari en maart. Daarentegen was het in België warm geweest waardoor de oogst meteen groot was. Het gevolg was een gigantisch aanbod waardoor de prijzen al weken ver onder het normale jaargemiddelde lagen. Doorgaans komen eerst de groenten uit het zuiden op de markt, en vervolgens de teelten uit eigen land. Dit was niet het geval
aangezien de zuiderse markten iets later in productie kwamen door de koudere winter ginds. Daardoor zijn we meteen slecht van start gegaan. Door een overaanbod op de Europese markt was de prijs van groenten uitzonderlijk laag,met dramatische gevolgen voor onze telers.

Voor een krop sla werd de helft minder betaald dan in dezelfde periode vorig jaar. Broccoli was 45 procent goedkoper en voor rode paprika, komkommers, tomaten en asperges ontving de producent tot 30 procent minder. De “wintergroenten” zoals witte kool, prei en witloof deden het dan weer iets beter. Wat vooral opviel,was de hoge prijs voor knolselder. Witloof kende een sterke prijsstijging gedurende de laatste weken van mei omdat er wat minder productie was. De aanvoer van bloemkolen steeg snel en sterk maar valt nu wat terug wat een egaal prijsverloop tot gevolg heeft.

Enorm aanbod

We merken ook dat de aanvoer van sla en slasoorten groot blijft. Alternatieve slasoorten zoals lollo bionda, lollo rossa, eikenblad en veldsla zijn zeer goedkoop.
Uitzondering op de regel is rucola waarvan de prijs voor de tijd van het jaar meer dan behoorlijk te noemen valt. Dit heeft vooral als reden dat de kwaliteit van Italiaanse rucola te wensen overlaat waardoor de handel de voorkeur geeft aan Belgisch product. Of deze tendens zich zal doorzetten is echter nog de vraag. Het probleem is niet enkel de lage prijs maar tevens ook het feit dat de aanvoer dermate groot is dat veel groenten niet eens tot bij de consument geraken en eenvoudigweg worden vernietigd. Vooral in Italië werden er reeds een groot aantal percelen met sla(soorten) ondergewerkt. Ook tomaten en komkommers werden op“commissie” verkocht waarbij de klant enkel moet betalen wat hij effectief verkocht heeft.

De aanvoer van aubergines verliep stabiel. De prijzen die in België worden gerealiseerd liggen doorgaans hoger dan de prijzen dewelke de Nederlandse telers uitbetaald krijgen. De hogere prijzen hebben we voornamelijk te danken aan de exporteurs die zich richten op de Russische markt. We moeten echter stellen dat ook hier de prijs een stuk onder de productieprijs ligt. Wanneer binnenkort de “grote uittocht” van de allochtone gemeenschap weer plaatsheeft, zal nog moeten blijken of we de huidig prijzen kunnen handhaven of een verdere daling zullen moeten vaststellen.

De aanvoer van courgettes verliep in sterk stijgende lijn. Prijzen rond de €0,30/stuk zijn voor de tijd van het jaar een correcte weergave van vraag en aanbod. De productie is vergelijkbaar met deze van vorig teeltseizoen. De aanvoer van selder neemt weer stilaan toe. Doordat het mosselseizoen vroeg op gang komt, blijven de prijzen stabiel en normaal voor de tijd van het jaar. Ook de grotere vraag vanuit de grootwarenhuizen is hier niet vreemd aan. Problemen met kwaliteit door de aanhoudende droogte zorgen in gans Europa voor tekorten en hebben als resultaat dat de middenprijs rond €1,00 schommelt.

Deutsche Gründlichkeit?

De manier waarop Duitsland de uitbraak van de EHEC bacterie heeft aangepakt is hemeltergend. Door een gebrekkige en vooral foutieve communicatie in bepaalde
Duitse regio’s hebben zij onze, en met uitbreiding alle Europese telers, in een regelrechte crisis gestort. Zonder enig bewijs werden komkommers, tomaten en sla met de vinger gewezen. De reactie van de consument was dan ook te voorspellen: verse groenten bleven in de winkelrekken liggen en de dagelijkse nieuwe aanvoer op de veiling raakte niet verkocht waardoor tonnen komkommers, tomaten en sla vernietigd werden. De gevolgen en de draagwijdte zijn momenteel moeilijk in te schatten en de geleden schade zal ongetwijfeld hoog oplopen. Europa heeft reeds te kennen gegeven dat zij tussenbeide zal komen om de tuin- en landbouwers financieel te steunen maar het is nog maar de vraag of dit voldoende zal zijn om de verliezen te dekken.

Het VBT,VLAM en Lava hebben, samen met de verschillende veilingen, steeds benadrukt dat de Belgische groenten veilig zijn en dat er geen enkel risico was voor de volksgezondheid. Alle aangewende communicatiemiddelen (persconferenties, reclamespots en advertenties) konden echter niet vermijden dat de angst bij de consument er goed in zat en als dan ook belangrijke afzetmarkten zoals Rusland de grenzen sluiten voor Europese groenten dan weet je dat je dweilt met de kraan open. Nu de oorzaak van de besmetting gekend is, leeft dan ook de hoop weer op dat het verbruik en de prijzen zullen stabiliseren. Het feit dat op deWest-Europese kaart België als enige land gevrijwaard is gebleven van de EHEC-besmetting mag als een opsteker worden beschouwd. Hét bewijs dat onze telers voedselveilige groenten leveren en dat FLANDRIA terecht het Belgische kwaliteitslabel voor verse groenten is.

Bron: Bedrijfsblad Mechelse Veilingen
Publicatiedatum: