
Frans Scholts
"Zestig jaar geleden is ons bedrijf onder leiding van de toenmalige directeur Henk Hoogsteder gestart op de Duitse markt. De laatste decennia hebben we ook veel naar Scandinavië geëxporteerd, maar we hebben toch gekozen voor een focus op de Franse markt in combinatie met andere Zuid-Europese landen", vertelt Frans. "Waar die focus vandaan komt? Misschien is het mijn naam! Toen ik dertig jaar geleden startte bij Hoogsteder hadden we nog geen afzet naar Frankrijk, maar door de jaren heen is ons Franse verkoopteam gegroeid en inmiddels hebben we een groot team dat zich bezighoudt met landgenoten!"
Frans is inmiddels vijftien jaar directeur van Hoogsteder en sinds anderhalf jaar eindverantwoordelijk voor de Zuid-Europa afdeling van The Greenery die sinds die tijd ook gevestigd is in het pand van Hoogsteder. "Onze belangrijkste producten zijn vruchtgroenten, maar we doen ook veel champignons en fruit. Inmiddels zijn er zo'n 35 mensen in dienst van Hoogsteder", vertelt Frans. "In Frankrijk heeft Hoogsteder / The Greenery een geweldige naam en dat hebben we bereikt door al dertig jaar onze afspraken na te komen."
In Frankrijk geldt het motto 'eigen product eerst'. "Buitenlands product wordt puur aanvullend gebruikt. Wij weten dat als er Frans product beschikbaar is, dat wij weer even in de wachtkamer moeten. Nederland was dertig jaar geleden toonaangevend als gaatjesvuller, maar doordat landen als Spanje en Marokko zich sterk hebben ontwikkeld, wordt het dat wel moeilijker. Het land is eigenlijk zelfvoorzienend met groenten en fruit. Dan moet je van goede huize komen om leverancier te zijn", zegt Frans. "Toch zie ik Fransen niet als chauvinistischer dan Nederlanders. Ze komen alleen meer op voor hun eigen belangen. Terwijl een Nederlander het wel gelooft, gaat de Fransman de barricaden op. Dat is een mentaliteitskwestie, maar dat zie je bijvoorbeeld in het Verenigd Koninkrijk en Duitsland ook meer."
"Franse producenten dwingen nu al om Frans product af te nemen, al gaat dat nog voor een dubbel zo hoge prijs als bij ons", vertelt de directeur. "Gelukkig kunnen wij profiteren van een sterke samenwerking en jarenlange relaties. Bij ons bedrijf word je niet zomaar leverancier, maar je staat ook niet zomaar buiten. Dat verwachten wij van onze klanten ook, al is dat niet altijd even vanzelfsprekend. Maar ik ben ervan overtuigd dat loyaliteit het op lange termijn gaat winnen van vrijblijvendheid!"
Momenteel onderzoekt Hoogsteder de mogelijkheden van local-for-local in Frankrijk. "Daar willen we best een rol in spelen. We zijn met een aantal projecten bezig die erg interessant en beloftevol zijn. Maar bij local-for-local houdt het niet op. Het gaat ook over CO2-uitstoot en duurzame productie", vertelt Frans. "Ik geloof dat op lange termijn dat wij daarin een grote rol gaan spelen, omdat de wereld steeds meer zal reageren op schone en zuinige productie van voedingsmiddelen uit de regio."
Dertig jaar geleden startte Frans met de export van (reuze)champignons naar Frankrijk. "Mijn toenmalige baas zei: Je gaat toch geen water naar de zee dragen, want Frankrijk is natuurlijk een groot champignonland. Toch heb ik doorgezet en nu zijn we een grote speler op champignongebied", vertelt Frans. "Maar makkelijker is het niet geworden. Polen is Nederland voorbijgestreefd en ik verwacht de komende jaren grote veranderingen in de champignonhandel."
Ook de marktsituatie van de vruchtgroenten is momenteel niet al te rooskleurig. "De start van het seizoen was veelbelovend, maar door het zomerse weer dat we nu al een poos hebben, is er sprake van een overaanbod. Er zullen weinig bedrijven zijn die nu veel geld verdienen en het prijs niveau is aanmerkelijk lager dan vorig jaar", zegt Frans. "Er is in Nederland eerder te veel product dan te weinig. Als deze situatie een paar weken aanhoudt - en voordat er schaarste ontstaat ben je echt wel even verder - dan ziet het er niet best uit, want dit zijn toch belangrijke maanden!"

Frans hekelt de verdeeldheid onder de afzetbedrijven. "De bundelingsgesprekken hebben nauwelijks tot resultaat geleid. Ik verwacht nu eerder een verdere versplintering, voordat er een hergroepering plaats zal vinden." Hoogsteder probeert het maximale aan Greenery-producten af te zetten. "Maar we hebben wel altijd de ruimte om elders bij te kopen. Ik verdedig met plezier een merk van een ander, waar we beiden aan verdienen."
"Binnen The Greenery hebben we met het P- en T-model de coöperatieve gedachte een beetje los moeten laten met twee modellen binnen één bedrijf. Het voordeel is grotere vrijheid voor sommige telers die dat wensen, maar ik zie het wel als nadeel dat je je "eigen product" aan een concurrent verliest en mede hierdoor de markt onder druk zet", besluit Frans. "Maar ik voorzie voor The Greenery een mooie toekomst. In eigen land wordt The Greenery soms heftig bekritiseerd, maar we hebben internationaal een goede naam. Uitgaande van de kwaliteit en kracht van onze moederorganisatie, heb ik alle vertrouwen op de toekomst voor lange termijn."
Voor meer informatie:
Frans Scholts
Hoogsteder Groenten & Fruit
Klappolder 118
2665 LP Bleiswijk
Tel: 010-2661800
Fax: 010-2661883
www.hoogstederbv.nl